Derya Baykal Şiş İşi Çocuk Yeleği Yapılışı

Derya’nın Dünyası programında atölye konuğu  Zerrin Kaya’nın “Çocuk Yeleği” yapımı ile karşınızdayız. Şiş işi çocuk yeleği yapılışı için gerekli malzemeler; 3 yumak Nako Pashmina, 4,5 nolu şiş, Süslemek için kadife kurdele, 1 düğme yeterli olacaktır. Yelek örneği 5-6 yaş çocuklar için örülmüştür.

Derya Baykal Şiş İşi Çocuk Yeleği  Yapılışı

SAĞ ÖN: 71 ilmek etek ucundan başlanır. 10 sıra; 2 sıra ters , 2 sıra düz ,  2 sıra ters , 2 sıra düz ,  2 sıra ters örülür. 11. sırada; 7 ilmek ön pat için düz örülür. 27 ilmek düz takip eden 2 ilmek düz örer gibi ikisi birlikte örmeden sağ şişe geçirilir, ilmek düz örülür, örmeden geçirdiğimiz 2 ilmek eksilmiş olur. 34 ilmek düz örülür. Arka sıralar hep ters, yaka kenarındaki 7 ilmeklik pat gelişine göre ters veya düz olarak değiştirilerek örülür. Bu şekilde her ön yüzde ortada eksilterek örülür. Şişimizde 3 ilmek kalınca kol tarafından 17 ilmek 6 sıra ; 2 sıra ters, 2 sıra düz, 2 sıra ters örülür. Kol için kenardan 10 ilmek kesilir. Örgüye 7 ilmek kol bordürü, 7 ilmek düz, 7 ilmek yaka bordürü, 21 ilmek olarak devam edilir. Kol kesiminden 40 sıra sonra omuz ilmekleri bir defada kesilerek bitirilir.

Örgü Çocuk Yeleği Yapılışı Sağ Ön
Örgü Çocuk Yeleği Yapılışı Sağ Ön

SOL ÖN: Diğer önün simetriği olarak başlanır. Etek ucunun 6.sırasında sol taraftan 4 ilmek içeriden bir ilik açılır. Diğer ön gibi örülür. Eksiltmenin 17. sırasında eksiltme ilmeğinin 3 ilmek solundan 2. ilik açılır. Diğer ön gibi devam edilerek bitirilir.

Örgü Çocuk Yeleği Yapılışı Sağ Ön ve Sol Ön
Örgü Çocuk Yeleği Yapılışı Sağ Ön ve Sol Ön

ARKA: 71 ilmek başlanır. Ön etek ucu ve bordürü örülüp düz örgüye geçilir. Ön yan kısma ölçülerek kol evine geldiğinde iki yandan 12’şer ilmek kol altı bordürü yapılır. 6 sıra olunca iki yandan 5’er ilmek kesilir. Geri kalan ilmekler enseye kadar örülür. Kol kesiminden 30 sıra sonra 7 ilmek kol bordürü, 7 ilmek düz, 33 ilmek yaka bordürü için ter örgü 7 ilmek düz, 7 ilmek kol bordürü örülür. 6 sıra örüldükten sonra 7 ilmek kol bordürü 7 ilmek düz, 7 ilmek yaka bordürü örülür. Ortadaki 19 ilmek yaka için kesilir. Omuza kalan 21 ilmek 4’er sıra örülerek bitirilir. Omuzlar ve yan dikişler dikilir. Önler üst üste kapanarak ilik yerlerinin karşılarına gelecek şekilde düğmeler dikilir. Kolay Gelsin.

 

 

Örgü Çocuk Yeleği Yapılışı Sağ Ön ve Sol Ön
Örgü Çocuk Yeleği Yapılışı Sağ Ön ve Sol Ön
Şiş İşi Çocuk Yeleği
Şiş İşi Çocuk Yeleği