Kapat

Dikiş Kutusu Yapımı

Anasayfa
Hobiler Dikiş Kutusu Yapımı
Dikiş Kutusu Yapımı

Dikiş malzemeleri, genelde en çok karışan ve dağılan şeyler arasındadır. Bir kutuda toplasanız bile darmadağın olabilecek ve birbirine karışabilecek dikiş malzemeleri için güzel bir kutu bulmanız lazım. Piyasa bulunan dikiş kutuları, genelde sadece birkaç göze sahip olan ve yine malzemelerin karışmasına engel olamayacak kutular olduğundan, onlardan satın almanız da pek bir işe yaramayacak. Dikiş malzemelerinizin hepsini ayrı ayrı depolayabileceğiniz ve her malzemenin kendine ait yeri olabilecek, hayallerinizdeki şık ve kullanışlı dikiş kutusunu yapmaya ne dersiniz? Yaratıcı dikiş kutusu yapımı için gereken malzemeler şöyle:

-Mukavva,
-Kumaş ve yapışkanlı desenli kağıt,
-Maket bıçağı,
-Sünger,
-Lastik,
-Kurdele,
-İğne-iplik ya da tekstil tutkalı.

İlk olarak, maket bıçağı yardımıyla mukavvadan 28×28 cm ölçülerinde bir parça kesin.

Dikiş Kutusu Yapımı

O parçayı, aşağıda gördüğünüz gibi eşit ölçülerde 9 parçaya bölün.

Dikiş Kutusu Yapımı

Böldüğünüz bu 9 parçanın, köşelerde kalan 4 parçasını kesip çıkarın. Geri kalan çiçeğe benzeyen formdaki parça, dikiş kutunuzun ana parçası olacak.

Dikiş Kutusu Yapımı

Bu ana parçanızın ortadaki çizgili kısımlarını, maket bıçağınızla hafifçe çizin ama sakın kesmeyin. Bu hafif çizikler, kutunun kenarlarının kıvrılmasını sağlayacaktır.

Dikiş Kutusu Yapımı

Dikiş Kutusu Yapımı

Bu işlem de bittikten sonra, seçtiğiniz kaplama malzemesi olan kumaş ya da yapışkanlı kağıtla kutunuzu kaplayın. Kaplama parçasının kutudan biraz daha büyük olmasına dikkat edin, kenarlarda pay bırakın.

Dikiş Kutusu Yapımı

Kapladığınız bu parçayı ters çevirip, arka kısmının da sadece orta kısmını kaplayın ve arka kısımdan bıraktığınız payları da bu tarafa doğru kaplayın ve aşağıdaki görüntüyü oluşturun.

Dikiş Kutusu Yapımı

Dikiş Kutusu Yapımı

Bu ana parçayı bir kenara bırakın ve mukavvanızdan, 8,5×8,5 cm. ölçülerinde dört adet parça kesin. Bu parçalar da kutunuzun iç kısmında kullanılacak.

Dikiş Kutusu Yapımı

Bu parçaların dışına sünger yapıştırdıktan sonra, etrafını aşağıda görüldüğü gibi kumaşla kaplayın ve yapıştırın ya da dikin.

Dikiş Kutusu Yapımı

Kumaşla kapladığınız bu dört parçanın orta kısmına, kenarları arkadan dikilecek şekilde lastik takın. Bu lastikler, malzemelerinizi geçirmeniz için kullanacağınız ana detaylardan biri olacak.

Dikiş Kutusu Yapımı

Kenara bıraktığınız ana parçanızı geri alın ve bu lastikli dört parçayı, görselde görüldüğü gibi ana parçaya yapıştırın ya da dikin.

Dikiş Kutusu Yapımı

Mukavvayı yeniden alın ve kutunun ana parçası için yaptığınız, bölüp kestiğiniz işlemi aşağıdaki ölçülere dayanarak yapın. 18×18 cm. Ölçülerinde bir mukavvayı 9’a bölün ve 4’e 7 cm. kenarlı olacak şekilde, aşağıdaki gibi kesin.

Dikiş Kutusu Yapımı

Bu küçük parçayı iç kısımda kullanacaksınız ama önce, ana parçayı yaptığınız gibi bu parçayı da kaplayın.

Dikiş Kutusu Yapımı

Bu parçanın 4 kısmına da önceden küçük parçalara yaptığınız gibi sünger ve kumaş kaplayın.

Dikiş Kutusu Yapımı

Bu parçanın iç kısmı için, aşağıdaki ölçülerde bir mukavva daha kesin ve onun da çizgilerine kıvrılması için çizik adın. Kıvırarak rulo-kutu haline getirin. Ardından, yine istediğiniz kumaş ya da yapışkanlı kağıtla o parçayı da kaplayın.

Dikiş Kutusu Yapımı

Bütün parçaları, aşağıdaki gibi iç içe yapıştırın. Sonuçta aşağıdaki görseldeki görüntü ortaya çıkmalı.

Dikiş Kutusu Yapımı

Son olarak, kutunun kapağını yapmanız gerekiyor. Kutunuzun tabanıyla aynı ölçülerde bir parça kesin ve aşağıdaki gibi köşelerinden keserek kapanmasında yardımcı olun. Ardından kenarlarını yapıştırın ve kumaşla kaplayarak kapağı da oluşturun. Dikiş Kutusu Yapımı

Bütün işlemler bittiğinde, kutunuz açıkken böyle görünecek. Kapağın kenarını kurdele yardımıyla süsleyebilir, dilerseniz farklı süsleme materyalleri de kullanabilirsiniz. Dikiş malzemelerinizi dilediğiniz gibi lastikli kısımlara gelirin ve ortadaki küçük kısımları da iğnedanlık olarak kullanın. En son yaptığınız, en ortada yer alan kalemliğe benzeyen küçük parçanın içine de küçük makaslarınızı koyabilirsiniz.

Dikiş Kutusu Yapımı

Kutunuzun kapanmış hali de aşağıdaki görselde göründüğü gibi olacak. Güle güle kullanın!

Dikiş Kutusu Yapımı

“Dikiş Kutusu Yapımı” üzerine 2 yorum

  1. Ayfer says:

Yorumlar kapalı.