Kapat

Doğal El Çantası Yapımı

Anasayfa
Hobiler Doğal El Çantası Yapımı

Doğal ve minimalist tasarımlar, sadeliğiyle ve zerafetiyle son yılların en çok öne çıkan tarzlarından biri haline geldi. Dekorasyondan modaya kadar birçok alanda tercih edilen, az detay çok doğallık barındıran farklı tasarımlar; sade olmayı seven bayanların tercihi olarak karşımıza çıkıyor. Görsellerle birlikte yapımını anlattığımız bu doğal el çantası da bu sade tasarımlardan biri; sadeliğini doğanın bir parçası olan ağaç dalıyla bütünleştirerek doğayla iç içe olan ve içinde bulunduğumuz bahar aylarına uyum sağlayan bir model. Daha fazlası hobiler sayfamıza yer alıyor. Tasarımı olabildiğince sade olan doğal el çantası yapımı için ihtiyacınız olanlar da oldukça az:

Malzemeler:

-Beyaz kumaş,
-Siyah- beyaz desenli bir kumaş,
-2 adet ince ağaç parçası, (Bunun için ince odun kullanabilir ya da kesilmiş kalın ağaç dallarından yararlanabilirsiniz.)
-Dikiş malzemeleri.

İlk önce çantanızı dilediğiniz boyutlarda yapabileceğinizi hatırlatarak kendi ölçülerinizi oluşturabileceğinizi söyleyelim. Bizim örneğimizde 30’a 40 civarı bir boyut tercih edilmiş. Bu ölçülerde düz beyaz kumaştan kesilmiş iki adet parçayı hazırlayın. Parçalardan birinin alt kısmındaki yarısına, siyah beyaz kumaştan kesilmiş bir parçayı ekleyin. Bu parça, az önce kestiğiniz parçanın tamamen yarısı ölçüsünde olmalı. Ardından iki parçanın da alt köşelerini 2’şer santimlik kenarları olan küçük kareler şeklinde kesip atın. Son olarak 4 adet küçük dikdörtgen parçayı da beyaz kumaştan kestikten sonra artık dikim işlemine başlayabilirsiniz.

Doğal El Çantası Yapımı 1

Ana parçaların ikisini tersinden birbirine dikin. Köşelerinden kestiğiniz kare kısımları açıkta bırakın.

Doğal El Çantası Yapımı 2

Açıkta bıraktığınız kare kısımları çapraz olarak dikin ki çantanın yüzünü çevirdiğiniz zaman köşeleri yuvarlak olsun.

Doğal El Çantası Yapımı 3

Bu işlemler bittiğinde çantanın gövdesi oluşmuş olacak. Bu bir bez çanta olduğu için astara gerek yok fakat siz dilerseniz yine aynı şekilde dikeceğiniz farklı kumaştan bir parçayı astar olarak bu çantanın içine dikebilirsiniz.

Doğal El Çantası Yapımı 4

İlk aşamada kesmiş olduğunuz dikdörtgen parçaları çantanın her iki yanına da ikişer tane olmak üzere iğneleyin.

Doğal El Çantası Yapımı 5

Şimdi sırada çantanın en farklı kısmının yapımı var: Bulduğunuz iki adet ağaç dalını çantanın sapı yapacaksınız ve iğnelediğiniz dikdörtgen parçaları etrafından sararak çantaya geri dikeceksiniz. Bu işlemi yapabilmek için, ağaç dallarını çantaya göre ortalayarak dikdörtgen parçaların altına denk gelen kısımlarına ikişer tane delik açın. Bu işlemi matkapla yapabilirsiniz.

Doğal El Çantası Yapımı 6

Çantanın yanlarına diktiğiniz dikdörtgen parçalarını dallara sararak ve her tarafa bir dal, iki dikdörtgen parça denk gelecek şekilde ağacın etrafından geçirdiğiniz dikdörtgen kumaş parçalarını çantanın dibine geri dikin ki kumaşlar ahşapları sarıp tutsun. Ahşaplara deldiğiniz delikleri düğme deliği gibi farz ederek, dikdörtgen kumaş kısımların üstünden geçirdiğiniz ipi tahtanın altından çıkarıp kumaş parçaların üstüne dalları sabitleyin.

Doğal El Çantası Yapımı 7

Bu işlemi her delik için yaptıktan sonra çanta tasarımınız bitmiş olacak. Güle güle kullanın!

Doğal El Çantası Yapımı 8

Doğal El Çantası Yapımı 9