Kapat

Doğru Bir Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Anasayfa
Dekorasyon Doğru Bir Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Herkesin yaşadığı ev için değiştirmek istediği mobilyalar, zemin döşemeleri ve bunun gibi pek çok dekorasyon ürünü vardır. Daha ekonomik seçeneklerle ve pratik adımlarla isteyen herkes kendi ev dekorasyonu için değişiklikler yapabilir. Sektörde hem kaliteli hem de uygun fiyatlı mobilya ve dekorasyon donatıları bulmak imkansız değil.
Ancak doğru bir ev dekorasyonu nasıl olmalı sorusunun cevabını aramak ve ona göre hareket etmek gerekiyor. Ev içerisinde dekorasyon amacıyla kullanılacak her donatı, hem işlevsel özellikleri ile kullanıcıya fayda sağlamalı hem de estetik görünümü ile modern bir etki göstermelidir. Evin her bölümünde dekorasyon için farklı konular önemlidir. Çocuk odası da bunlardan birisidir.Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

cocuk-odasi-dekorasyonu

Çocukların hayal dünyasına hitap edecek, odalarında geçirdiği zamanı sevecekleri ve keyif alacakları çocuk odası dekorasyonu fikirleri kolaylıkla uygulanabilir. En gerekli olan şeyler renkler ve güvenli mobilyalar olacaktır. Çocuk odaları için seçilecek her donatı sivri köşe içermemeli ve plastik malzemeden yapılmamalıdır. Ayrıca çocuk ergonomisine uygun şekilde üretilen mobilyalar tercih edilmelidir. Onların daha rahat bir kullanım alanı oluşturmasını sağlar. Çocukların dikkatini en çok çeken canlı renkler, odanın genelinde kullanılmalıdır. Sarı, mavi, kırmızı, yeşil, pembe, mor ve beyaz onların mutlu olacağı renklerin başında gelir.
Duvarlarda onların çizdiği resimleri asmakla birlikte, boyalarla birlikte yapılabilecek duvar süslemeleri de çocuk odasına hareketlilik katacaktır. En sevdikleri figür ya da çizgi film kahramanını hatırlatacak resimler de duvarları süsleyebilir. Fonksiyonel mobilyalar ile küçük çocuk odaları rahatlıkla dekore edilebilir. Masa ile birleşik şekilde raf düzenlemeleri ve dolap ile depolama sorunu kolaylıkla çözülecektir. Çalışma masalarında süslü ve renkli dekorasyon malzemeleri eklenmelidir. Böylelikle ders çalışmaya da teşvik edecek bir dekorasyon sağlanır.Mutfak Dekorasyonu İçin İpuçları

mutfak-dekorasyonu

Özellikle kadınlar için mutfak dekorasyonu da çok önemlidir. Mutfağın dekorasyonunda özellikle kullanışlı olması ön planda iken, bu mekanı sadece yemek pişirme ve hazırlama olarak değil, bir yaşam alanı olarak görmeye yarayacak ipuçları ile tamamen yenilemek ve daha modern hale getirmek mümkün. Mutfak içerisinde hazırlama, pişirme ve depolama bölümleri birbirine yakın şekilde konumlandırılmalıdır. Mutfakta da çocuk odasında olduğu gibi fonksiyonel mobilyalar çok işe yarayacaktır.
Özellikle depolama bölümlerini fazla şekilde sağlamak, işlevsel açıdan faydalı olacaktır. Mutfak içerisinde bir masa kullanımı sağlamak, orada vakit geçirmek açısından gereklidir. Masanın üst kısmında kalacak duvar bölümü resimlerle ya da raf düzenlemeleri ile zenginleştirilebilir. Mutfağı daha geniş göstermek için duvarlarda depolama dolapları yerine raf kullanmak gerekir. Ergonomi açısından doğru yüksekliklerde kullanılmalı, tezgah yüksekliklerine de dikkat edilmelidir. Mutfak zemininde suya ve ısıya dayanıklı döşemeler tercih edilmelidir. Pastel renkler ve ahşap birlikteliği, mutfak dekorasyonu için en uygun tonlar arasında yer almaktadır.