Kapat

DVD Kutusundan Çizim Kiti Yapımı

Anasayfa
Hobiler DVD Kutusundan Çizim Kiti Yapımı

Resim yapmak, birçok sanat dalı gibi insanları rahatlatan, ayrıca yeteneklerini geliştirerek bir hobi edinmelerini sağlayan güzel bir daldır. Her yaştan insan dilediğince resim yapabilir fakat küçük yaşlarda resim yapmanın önemi daha büyüktür; çocukların yetenekleri, hayal güçleri, yaratıcılık ve sanata yatkınlık gibi eğilimleri daha da gelişecek, çocukların gelişimi de bununla birlikte artacaktır. Çocuk psikologları bile çocuklarla terapi yaparken resim yapmalarını isteyerek, çocukların düşüncelerini ve dünyalarını daha rahat kavrarlar. Çocuklarınızın sanatsal eğilimlerini izlemleyerek onların geleceğini şekillendirebilirsiniz fakat resim yapmak, her çocuğun mutlaka yapması gereken bir hobi, bir sanat dalı ve bir zaman geçirme uğraşıdır. Çocuklarınızın her zaman her yerde resim yapmasını istiyorsanız; onlar için küçük bir çizim kiti oluşturabilirsiniz. Evdeki boş DVD kutularından kolaylıkla yapabileceğiniz bu basit çizim kiti, küçük ve çok yer kaplamayan yapısıyla çantanızdan hiç ayırmayacağınız bir aksesuara dönüşecek. Sadece çocukların değil; resim yapmayı hayatının bir parçası haline getirmiş kişilerin de çok seveceği bu çizim kitini dilerseniz sadece çantanızda taşıyacağınız bir not alma kitine de dönüştürebilirsiniz. Çok amaçlı ve geliştirici bu basit çizim kitinin yapımı için sadece birkaç küçük malzemeye ihtiyacınız olacak. Yeni yeni hobiler edinmeye var mısınız ? Hadi başlayalım !

Malzemeler:

-Boş bir DVD kutusu,
-Farklı renk ve desenlerde iki parça kumaş,
-Renkli ve desenli kağıt,
-Kutunun boyutunda bir parça mukavva,
-Çift taraflı bant ya da kuvvetli yapıştırıcı,
-Makas.

DVD Kutusundan Çizim Kiti Yapımı 1

Bu küçük çizim kitinin yapımına başlarken, ilk önce DVD kutusunun içindeki CD koyma kısmıı koparıp çıkarmanız gerekiyor. Maket bıçağı ya da makas gibi sert ve kesici bir cisimle kolaylıkla bu bölümü koparıp çıkarabilirsiniz. Çıkardığınızda içi dümdüz olan bir kutu elde etmiş olacaksınız.

DVD Kutusundan Çizim Kiti Yapımı 2

Bir sonraki adım; kutunun içinde kalan boş kısmı tamamen kapatmak olacak. Kutunun boyutunda kesmiş olduğunuz bir parça mukavvanın etrafını ondan biraz daha büyük kesmiş olduğunuz kumaşla sarın.

DVD Kutusundan Çizim Kiti Yapımı 3

Tercih ettiğiniz renk ve desendeki kumaşı mukavvaya iyice yapıştırın ve dışarıda kalan fazla kısımlarını mukavvanın diğer tarafına yapıştırın.

DVD Kutusundan Çizim Kiti Yapımı 4

Az önce kesmiş olduğunuz kumaşın dikey olarak yarısı kadar olacak bir boyutta parça kumaşı, diğer desenli kumaştan kesin. Kestiğiniz bu yarım parçayı aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi kumaş kapladığınız mukavvanın kumaşlı kısmının üstüne koyun.

Bu parçayı mukavvaya yapıştırırken, ön kısmını tamamen yapıştırmadan bırakın ve arka kısmına fazlalık kısımlarından kumaşı yapıştırın.

DVD Kutusundan Çizim Kiti Yapımı 5

Bu işlemin sonunda desenli kumaşla kapladığınız mukavvanın üstünde başka bir desenli kumaştan oluşan bir cep ortaya çıkmış olacak.

DVD Kutusundan Çizim Kiti Yapımı 6

Bu cepli ve kumaşlı mukavvanın arka kısmına alabildiğine yapıştırıcıyla bezedikten sonra, DVD kutusunun bir tarafına bu mukavvayı yapıştırın. Şimdi sırada DVD kutusunun dış kısmını dekore etmek var. DVD kutularının dış kısmında genelde üst ve alt kısmı açık, sert bir jelatin olur. Eğer bu jelatin sizin DVD kutunuzda da mevcutsa içine koyarak, değilse kutunun kapak kısmına tamamen yapıştırarak  kullanacağınız desenli kağıt parçasını DVD kutusunun açık hali kadar olacak bir boyutta kesin.

DVD Kutusundan Çizim Kiti Yapımı 7

Desenli kağıdı da kutunun dış kısmına monte ettikten sonra, son işlem olarak az önce yapmış olduğunuz cebe boyalarınızı koyun. Bir diğer kısım, DVD’lerin açıklama kısmının yer aldığı broşürün takılabilmesi için kenarında küçük klipsler barındırıyor olacaktır: O kısma DVD kutusunun boyutunda kestiğiniz düz beyaz kağıtları koyun. İşte harika çizim kitiniz hazır!

DVD Kutusundan Çizim Kiti Yapımı 8

DVD Kutusundan Çizim Kiti Yapımı 9