Kapat

El işi Tel Kırma Örnekleri

Anasayfa
El İşleri El işi Tel Kırma Örnekleri
Tel kırma örneği

Her yöre halkının kendine özgü el işi ve örgü teknikleri bulunuyor. Tel kırma ile yapılan el işi örnekleri de, çeşitli yöredeki hamarat hanımların el becerilerinin yoğrulması ile hazırlanan otantik modellerden oluşuyor. Otantik modeller, tel kırma içerinde barındırılmış, duygu, düşünce, zevk ve el becerisi ile bütünleşmektedir. Tel kırma modelleri, yapılmaya başladığı zamanlarda genellikle, karyola örtüsü, çarşaflar, kırlent, yastık örtüleri, bohçalar gibi örtülerde uygulanırken günümüzde yaygınlaşmasından dolayı, salon takımı, mutfak takımı, masa örtüsü, yatak örtüsü, şal, baş örtüsü, fularlar, gözlük kılıfı, mendiller, pano, abajur, giysi aksesuarı gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Tel Kırma İşinin Kökeni

Tel kırma örnekleri, Bartın kökenli olup, oradaki bayanların yaşayış biçim ve geleneklerini bize yansıtmaktadır. Tabi ki diğer yörelerimizde de tel kırma el işleri ile uğraşan hanımlarımızda vardır. Ama bilindiği üzere, uzun yıllar önce Bartın yöresinden çıktığı bilindiği için, bu el işine Bartın tel kırması da denilmektedir. Tel kırma ile yapılan el işleri aslında nakış olarak yapılan bir türdür. Fakat bu iş kurdele nakışı veya ip nakışı işine benzemediği için adı o şekilde anılmaz. Bu farklılık, tel kırmanın görünüşünden ve yapılış şeklinden kaynaklanmaktadır.

El işi Tel Kırma Örnekleri

Tel kırma tepsi ve tel kırma vitrin takımları da, salonların vazgeçilmez ürünleri arasında yer alıyor. Yine kasnak kullanılarak işlemesi yapılan tel kırma el  işinde, kasnağa ince bir tül geçirilmesi gerekmektedir. Özel iğnesi ve ipliği bulunan bu teknik yapıldıktan sonra, kullanılan tel formlu iplik kırılır ve bu yüzden bu el işinin adını tek kırma yöntemi olarak belirlenmiştir. Çok gösterişli veya oldukça sade ürünler, bu alanda yapılan örnekler arasında bulunuyor. Yine çeyizler için hazırlanabilen örneklerden bir tanesi olan tel kırma işi, çok zarif ve nadide olan el ürünlerindendir. Mutfaklar için hazırlanacak tel kırma havlu modelleri de herkesin beğenisini kazanacak örneklerden bir tanesidir. Delikli kumaşlar üzerine işlenen ince, parlak renkli ve yassı teller, iğne ile birçok güzel deseni oluşturuyor. Yapraklar, geometrik desenler, gül ve çiçek motifleri ile yapılan tel kırma işi, küçük hesaplar yapılarak uygulanan bir işlemden geçtiği için, zahmetli olarak akıllarda kalır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir