Kapat

Elti Eltiye Küstü Atkı Modeli Yapılışı

Anasayfa
Anlatımlı Örgüler Elti Eltiye Küstü Atkı Modeli Yapılışı

Merhaba hanımlar, bugün birlikte her zamankinden daha farklı güzel bir atkı öreceğiz. Atkımızın modelinin adı elti eltiye küstü. Sırt sırta verilen modellerin birbirine bağlanması ile oluşan bir model olduğu için bu ismi almış. Sıradan atkılardan sıkıldıysanız bu modeli oldukça beğeneceksiniz. Haydi, hanımlar artık eski kloşelenmiş atkılarımızdan kurtulma zamanı. Bu örneğimizle şallar, masa örtüleri, kırlent modeli olarak da ince iplerle yapabilirsiniz. Boynunuzda, harika görünecek bu atkı modelimizi şimdi yapmaya başlayalım.

Malzemeler

  • Ebruli ip
  • 5 numara tığ

Yapılışı

Dilim dilim öreceğimiz atkımızı dilimleri birbirine birleştirerek oluşturuyoruz. Dilimleri örmek için tığ şişimiz ile 9 zincir çekiyoruz. 9 zincirin bitim yerini elimizle sabitleyip 3 zincir daha çekiyoruz.

Elti Eltiye Küstü Atkı Modeli 1

Modelimizi çevirip ipimizi bir adet doluyoruz ve 14 adet tırabzan örüyoruz. Aslında 13 adet tırabzan örüyoruz, birincisi o ilk başta çektiğimiz üç adet zincir ile oluşan. 14 tırabzanımızı yaptıktan sonra 3 zincir çekiyoruz.

Elti Eltiye Küstü Atkı Modeli 2

Ve bir önceki dilimimizin en uçtaki köşesine batırarak sabitliyoruz. 1 zincir çekiyoruz ve ikinci sıraya geçiyoruz. Bir zincir çekiyoruz ve bir kere ipimizi doluyoruz ve ikinci deliğe batırıyoruz.

Elti Eltiye Küstü Atkı Modeli 3

Tekrar 14 adet tekli tırabzan yapıyoruz ancak bu kez tırabzanlarımızın arasına birer adet zincir çekiyoruz. Sonuncuyu da delikten geçirip 14 tırabzanı yapıyoruz. Sonra üçüncü sıramızı yapıyoruz bunu yaparken yine 3 zincir çekerek başlıyoruz.

Elti Eltiye Küstü Atkı Modeli 4

Modelimizi diğer tarafını çeviriyoruz ipi bir kere doluyoruz ve zincir çektiğimiz tırabzanımızın üzerine batırıyoruz ve bir delik oluşturuyoruz.3 zincir çekiyoruz bir adet ipi doluyoruz ve bu deliğin içine 3 adet tırabzan örüyoruz. Şimdiye kadar aşağıdan yukarıya örerken bu sefer yanlamasına bir dilim örmüş oluyoruz. Daha sonra bir sonraki tırabzanın üzerine batırarak sabitliyoruz.

Elti Eltiye Küstü Atkı Modeli 5

Tekrar üç adet zincir çekiyoruz ipi doluyoruz bir kez ve bir sonraki deliğe batırarak bir üçgen oluşturuyoruz.

Elti Eltiye Küstü Atkı Modeli 6

Daha sonra üç zincir çekiyoruz yine bir kez doluyoruz ipi ve üçgenin boşluğuna batarak 3 tane tırabzan örüyoruz. Dilimlerimiz oluşuyor. Geriye 4 adet boşluğumuz kaldı.

Elti Eltiye Küstü Atkı Modeli 7

Tekrardan dokuz adet zincir çekiyoruz.  Birinci sıradan ikinci sıraya geçerken sabitlediğimiz yer vardı tekrar oraya sabitliyoruz ve dilimimizi örmüş bulunuyoruz. Tekrar yeni bir sıraya başlarken 3 tane zincir çekiyoruz modelimizi elimizde çeviriyoruz ve tığımıza bir kez ipimizi dolayarak 14 adet tırabzan örüyoruz. Yani tekrar başladığımız yere dönmüş bulunuyoruz.

14 tırabzandan sonra birinci sıramızı bitirmiş oluyoruz ve ikinci sıramızı örüyoruz. Üçüncü sıramızın sonu zaten birinci sıramızın başına gelmiş oluyoruz. Üç sırada bir tamamladığımız örgümüzün son bölümünde 5 adet dilimler şeklinde ördüğümüz modelimizin devamını bu kez 4 adet daha örerek 9 adet tamamlıyoruz.

Elti Eltiye Küstü Atkı Modeli 8

Sevgili hanımlar, atkınızı istediğiniz boyda örebilirsiniz. Oldukça şık ve modern bir havası olan atkınızı güzel günlerde kullanmanızı diliyoruz.