Kapat

Eski Ampullerden Dekoratif Sarkıt Yapımı

Anasayfa
Geri Dönüşüm Projeleri Eski Ampullerden Dekoratif Sarkıt Yapımı

Evlerde en çok kullanılan objelerden biri de ampullerdir. Yanan, patlayan, eskiyen ve artık kullanılmayan ampulleri atmak yerine onları biriktirerek dekoratif bir obje yapabilirsiniz. Sadece birkaç ampul ve biraz boya yardımıyla güzel bir uç balon görünümlü sarkıt yapabilir, evinizde boş bulduğunuz bir köşeye asarak evinizin dekorunu tamamlayabilirsiniz. İşte dekoratif sarkıt için ihtiyacınız olan malzemelerin listesi:

Malzemeler:

-3 adet ampul,
-Siyah ip,
-3 adet metal yassı boncuk,
-Siyah keçeli kalem ve siyah cam boyası,
-Silikon ya da kuvvetli bir yapıştırıcı.

Yapım işlemine başlarken ilk önce ampulleri temizleme aşamasından işe başlayın. Sabunlu bir bulaşık süngeri yardımıyla ampullerin her yerini iyice temizledikten sonra hepsini kurumaya bırakın.

Eski Ampulleri Değerlendirme 1

Kuruduğundan emin olduğunuz ampullerden birini alın ve aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi, keçeli kalem yardımıyla ampulün cam kısmını dilimlere bölün ve bu çizgileri ampulün sadece yarısına kadar indirin.

Eski Ampulleri Değerlendirme 2

Bir sonraki aşama ampulleri dekoratif olarak boyama aşaması ve bu aşama ekstra özen istiyor. Bu nedenle ampulü bir yere sabitlemeniz gerekecek. Bizim örneğimizde olduğu gibi pirinç ya da farklı bir materyalle doldurulmuş bir kabın içine ampulü dip kısmından batırarak boyama işlemine geçebilirsiniz. Boyama aşamasında, az önce çizmiş olduğunuz dilim çizgilerinin üstünden geçerek işe başlayın.

Eski Ampulleri Değerlendirme 3

Dilimlerin alt kısmına yatay bir çizgi çizerek çizgilerin altını kapatın. Çizdiğiniz bu çizginin tam üstünde olacak şekilde, her dilimin en alt kısmına yatay ‘C’ harfleri çizin.

Eski Ampulleri Değerlendirme 4

Bir sonraki aşamada, çizdiğiniz yatay çizginin altından sarkan ipler görünümlü çizgiler ve aşağı doğru inen dikey çizgiler de yapabilirsiniz. Her ampulü farklı ve hayal gücünüze göre şekillerde süsleyebilirsiniz. Diğer ampülleri yani uçan balonları çiçek, benek, kalp, çizgiler şeklinde birbirinden farklı ama birbirini tamamlayıcı şekillerde süsledikten sonra kurumaya bırakın. Bütün ampuller kuruduktan sonra, alt kısımlarında bulunan metal bölgeleri alabildiğine siyah renkte boyayıp yine ampulleri kurumaya bırakın.

Eski Ampulleri Değerlendirme 5

Son olarak ortasından ip geçirdiğiniz metal boncuk parçaları silikon ya da kuvvetli bir yapıştırıcı yardımıyla ampullerin en üst, orta kısmına yapıştırın.

Eski Ampulleri Degerlendirme 6

Bu işlemin ardından bütün balonları iplerinden birbirine bağlayın ve güzel bir sarkıt oluşturun. İşte dekoratif uçan balonlu sarkıtınız bitti.

Eski Ampulleri Değerlendirme 7