Kapat

Eski Bavuldan İçki Dolabı Yapımı

Anasayfa
Geri Dönüşüm Projeleri Eski Bavuldan İçki Dolabı Yapımı

Günün yorgunluğunu atmak, yaz günlerine biraz serinlik katmak için bir şeyler içmek çok işe yarayacaktır. Her zaman gördüğümüz, bazı evlerde bulunan içki köşelerinden birine sahip olmak, dolabınızda bulunan çeşit çeşit alkollü ya da alkolsüz içecek arasından tercihte bulunup bir kadeh içerek rahatlamak istiyorsanız; boyutuyla çok yer kaplamayan ama bütün içki şişelerini bünyesinde toplayarak düzenli ve bununla birlikte dekoratif bir görünüm oluşturması gereken küçük bir içki dolabına sahip olmaya ne dersiniz? Evdeki eski malzemeleri de değerlendirmenizde size yardımcı olacak, sonuç olarak da biraz retro biraz modern olan güzel bir mobilyaya sahip olmanızı sağlayacak olan bu güzel içki dolabı için ihtiyacınız olanların listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Malzemeler:

-Eski bir bavul, (Eskiden kullanılan, sert ve kutu formundaki bavullardan bulabilirseniz daha iyi olacaktır.)
-Açılır kapanır bir sehpa ya da masa, (Bavulun boyutuyla uyum içinde olacak genişlikte, ahşap bir parça)
-Siyah renkte ahşap boyası,
-Vernik,
-Çift taraflı yapışkanlı bant, (Mobilyalar için olan, kuvvetli bantlardan bulabilirseniz iyi olacaktır. Bulamazsanız; kuvvetli bir mobilya yapıştırıcısını da kullanabilirsiniz.)

İçki Dolabı Yapımı 1

İlk önce işe bavulu iyice temizlemek ve gerekliyse biraz tadilat yapmakla başlayabilirsiniz. Eğer bavulunuz çok yıpranmış, rengi solmuş, astarları yırtılmş olan olan eski bir bavulsa; dış kısmını düzgünce boyayabilir ya da iç astarına beğendiğiniz desende bir kumaşı yapıştırarak ya da zımbalayarak entegre edebilirsiniz. Bu işlemden sonra sıra masanın yapım aşamasında; aldığınız ya da evde olan eski bir ahşap masayı düzgün bir biçimde düz siyah renkte boyayıp kurumaya bırakın.

İçki Dolabı Yapımı 2

Masa kuruduktan ve bavul düzgün bir biçim aldıktan, temizlendikten sonra artık iki parçayı birbirine monte etme aşamasına geçebilirsiniz. Bu aşama için eğer çift taraflı olan kuvvetli bantları tercih ettiyseniz; masanın dört köşesine büyük boyutlarda dört adet bant parçasını yapıştırın.

İçki Dolabı Yapımı 3

İçki Dolabı Yapımı 4

Eğer bu aşamada kullanmanız gereken bantları elde edemediyseniz ve diğer yöntemlerden birini tercih ettiyseniz; seçmiş olduğunuz yapışkan maddeyi alabildiğine sehpanın düz üst kısmına sürün ve üstüne de bavulu düzgünce, ortalayarak yapıştırın. Eğer bant kullanıyorsanız; yine aynı şekilde bavulu üst kısmına yapıştırın ve biraz bastırarak daha çok yapışmasını sağlayın.

İçki Dolabı Yapımı 5

Bu işlem de bittikten sonra portatif içki dolabınız bitmiş olacak. Dilerseniz sadece dekoratif kullanım yöntemiyle kullanmayı da tercih edebilir, evinizin bir köşesinde içine koyacağınız boş içki şişeleri, hatta dergiler ya da çok daha farklı dekoratif ürünler tercih ederek de bu retro parçayı değerlendirebilirsiniz. Son olarak evinizde tercih ettiğiniz bir köşeyi belirleyin ve kapağını açarak o köşeye koyduğunuz bu bavullu sehpanın içine içki şişelerini düzgün bir biçimde koyarak mobilyanızı kullanmaya başlayın.

İçki Dolabı Yapımı 6

Bu eski bavuldan yapılmış olan, retro içki dolabına herkes bayılacak ve bu küçük mobilya evinizin dekorasyonuna büyük bir katkı sağlayarak, dekoratif güzel bir görünüm elde etmenizde yardımcınız olacak.

İçki Dolabı Yapımı 7