Eski Fincanlara Desen Yapımı

Zamana yenik düşerek eskiyen eşyalarınızı yeniden değerlendirebilir, onları elden geçirerek yeni objelere dönüştürebilirsiniz.


Eski Fincanlara Desen Yapımı

Zamana yenik düşerek eskiyen eşyalarınızı yeniden değerlendirebilir, onları elden geçirerek yeni objelere dönüştürebilirsiniz. Evlerimizde en çok kullanılan eşyalar şüphesiz ki mutfak eşyalarıdır. Genelde çabuk eskiyen, yıpranan ya da uzun süre kullanmaktan sıkıldığınız fincanlara farklı bir yöntem deneyerek; yeni, renkli, eğlenceli ve güzel bir görünüm verebilirsiniz. Sıkıldığınız objeleri atıp yerine yenisini almak bazen bütçenizi yorabileceği gibi tam tersini yaparak geri dönüşüme ve dünyaya katkıda da bulunabilirsiniz. Oldukça basit, ucuz ve kısa sürecek bir yöntemle eski eşyalarınızı tamamen yeni bir hale getirebilirsiniz. Size göstereceğimiz fincan yenileme işlemini dilerseniz saksı, kutu, tabak gibi farklı malzemelere de uygulayabilirsiniz. Düz renkli, sade ve sıkıcı fincan setlerinizi daha renkli ve desenli bir hale getirmek için size gereken malzemeler de oldukça az:

-Eski ve düz bir fincan takımı,
-Dilediğiniz renk ve desende birkaç adet peçete,
-Tekstil tutkalı,
-Fırça.

Eski Fincanlara Desen Yapımı 1

Malzemelerinizi hazırladıktan sonra yenileme işlemine başlayabilirsiniz. Bizim örneğimizde renkli, daha karmaşık ve modern bir tasarım yer alsa da; siz dilerseniz daha farklı desenli peçeteler tercih ederek sadece peçetede yer alan objeyi kesip yine aynı işlemle fincan setinize transfer edebilirsiniz. Seçtiğiniz uyumlu renk ve desenlerdeki peçetelerden elinizle ne çok küçük, ne de çok büyük olmayan parçalar yırtmanız gerekiyor. Yırttığınız parçaları karışık ama uyumlu bir şekilde fincana transfer edeceksiniz.

Eski Fincanlara Desen Yapımı 2

Görselde olduğu gibi; kopardığınız peçete parçalarını yan yana ve birbirine geçecek, renkleri karışacak şekilde fincanın üstüne koyarak ilk önce bir tasarım oluşturun. Sonra peçete parçalarını fincanı tutkallayarak tek tek fincana yapıştırıp üstünü olduğu gibi, iyice tutkallayın. Ardından kurumaya bırakın.
Eski Fincanlara Desen Yapımı 3

İşte fincanlarınız bitti bile; artık renkli ve desenli, tamamen yeni görünen fincanlara sahipsiniz. Dilerseniz fincanlarınızın tabakları varsa; onlara da yine aynı işlemi uygulayabilir ya da bu karışık renklerin içinden bir tanesini seçip düz renkli bir tabak oluşturarak uyumu yakalayabilirsiniz. Tekstil tutkalı ya da dekupaj tutkalı, kumaştan kağıda kadar her türlü materyali yapıştırmaya yarayan güçlü bir tutkaldır. Peçete ya da dekupaj kağıdının üstüne tamamen sürdüğünüzde; koruyucu bir tabaka oluşturarak materyalin altta kalmasını ve zarar görmemesini sağlar. Bir nevi desenli kağıt ya da peçetenin üstüne şeffaf bir kılıf yapmışsınız gibi olacaktır. Fincanlarınızı yıpranmadan gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Eski Fincanlara Desen Yapımı 4

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
75 Sorgu Yapıldı. 0,593 Saniyede Olu