Kapat

Eski Gömlekleri Etek Olarak Değerlendirme

Anasayfa
Geri Dönüşüm Projeleri Eski Gömlekleri Etek Olarak Değerlendirme
Eski Gömleklerden Etek Yapma

Sürekli değişen modaya ayak uydurmak oldukça zor: Özellikle de kıyafetlerin pahalı olması göz önünde bulundurulduğunda her zaman moda olan parçaları almak zorlaşabiliyor. Eskiyen, modası geçen, artık sevmediğiniz ya da giymediğiniz kıyafetlerini basit kendin yap fikirleri sayesinde yeni, modaya uygun ve öncekinden çok farklı kıyafet parçalarına dönüştürebilirsiniz: Bu eski gömleklerden yapılan etek fikri gibi. Eski birkaç gömlekle her zaman giyebileceğiniz güzel bir etek modeli yapmak için aşağıdaki malzemeleri edinmeniz gerekiyor:

Malzemeler:

-3 adet eski gömlek, (Erkek gömleklerini tercih ederek daha rahat edebilirsiniz.)
-Dikiş malzemeleri.

Eski Gömlekleri Değerlendirme
Bu fikir için farklı renk ve desende gömlekleri kullanabilirsiniz. Özellikle örnekteki gibi kot ya da kareli gömleklerin birbirine çok yakışacağını unutmayın. İlk olarak gömleklerden etek için gerekli parçaları kesmeniz gerekiyor. Eteğin ön kısmı için açık renkli gömleklerin sırt kısmından uzun dikdörtgen iki parça çıkarın. Ardından eteğin arka kısmı için de desenli gömlekten bir parça eşit boyutta dikdörtgen parça kesin. Aşağıdaki görsellerin ilk adımında gördüğünüz gibi dörtgen bir parça keserek alta fon olarak kullanın ve kestiğiniz dikdörtgen uzun parçaları yan yana birbirine dikin; yalnız bu işlemi yaparken son kenarları birbirine tamamen dikmeyin ve uzun bir yırtmaç oluşturun. Gömleklerin kalan kısımlarından uzun ve ince dikdörtgen parçalar kesin ve görselde gördüğünüz gibi bu parçaları eteğin yırtmaç kısmını geçecek kadar uzunlukta, ip yardımıyla büzün ve fırfır oluşturun. Ardından fırfırları yırtmaçın iki kenarına dikin.

Eski Gömlekleri Etek Yapma

Fırfırları dilerseniz eteğin en uç etek kısmından da geçirebilirsiniz. Son olarak eteğin beline lastik geçirdikten sonra bu rahat eteği kullanmaya başlayabilirsiniz.