Kapat

Eski Lastiklerden Berjer Yapımı

Anasayfa
Geri Dönüşüm Projeleri Eski Lastiklerden Berjer Yapımı

Evlerinizde hazır ve sıradan mobilya ürünlerini kullanmak yerine yaratıcılığınızı kullanarak kendi başınıza yapabileceğiniz, dikkat çekici ve basit yapımının yanında gereken az bütçeyle sizi hiç yormadan profesyonel bir sonuç almanızı sağlayan mobilyalar kullanmak istemez misiniz? Özellikle genç ve öğrenci evlerinde, bir yandan da bütçe sıkıntısının da ister istemez devreye girmesiyle her zaman lüks döşenmiş oturma ve yaşam alanlarıyla karşılaşmak neredeyse imkansızdır. Ellerinde bulunan imkanlar doğrultusunda, en az bütçe harcamasıyla güzel bir iş çıkarmak bu tarz evlerde daha çok önemli olmaktadır. Şimdi yapımını anlatacağımız bu fikir; gerçeklerini aratmayacak nitelikte, güzel ve çok az bütçeyle yapılabilecek kadar basit yöntemleriyle herkesin beğenisini kazanacak. Bekar ve öğrenci evlerinden çocuk odalarına, bahçe ve balkon gibi açık alanlarda kullanılmasından mutfağa kadar her alanda kullanıp değerlendirebileceğiniz bu basit berjerin yapımı için ihtiyacınız olan malzemelerin listesini aşağıda bulabilir ve yapım işlemine başlayabilirsiniz.

Malzemeler:

-İki adet aynı boyutta araba lastiği,
-4 adet düz ve aynı boyutta ahşap parça,
-Kalın sünger,
-Sünger elyaf,
-Kalın bir kumaş,
-El aletleri.

Eski Lastiklerden Berjer Yapımı 1

Yapım aşamasına başlarken, ilk olarak iki lastiği üst üste koymanız ve birbirine monte etmeniz gerekiyor. Bu iki lastik, sizin berjerinizin oturma kısmını oluşturacak. Bu işlemi dilerseniz mobilya zımbasıyla, dilerseniz kuvvetli bir yapıştırıcı yardımıyla, dilerseniz de matkap ya da vidalama yöntemi gibi yöntemlerle yapabilirsiniz; seçim size kalmış.

Berjerin oturma yeri hazır fakat hala yeterince rahat değil ve içi boş. Bu sorunların hepsini ortadan kaldırmak için; lastiğin iç kısmında kalan boşlukları doldurmanız gerekiyor. Bizim örneğimizde kalın süngerler bu işlem için kullanışmış. İlk önce sünger elyaftan keseceğiniz, lastiklerin boyutunda olan yuvarlak bir parçayla lastik koltuğun taban kısmını kapatın. Dilerseniz daha sağlam bir mobilya olması için bu işlemde ahşap yuvarlak bir parça kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Ardından içini süngerle, elyafla ya da tercih ettiğiniz başka malzemelerle doldurduğunuz lastik koltuğun en üst kısmını da yine aynı şekilde elyafla kapadıktan sonra kalın süngerden yuvarlak bir parça kesip yumuşak ve rahat bir oturma alanı elde etmeye çalışın. Bu işlem  de bittikten sonra, sırada koltuğun sırt kısmının yapımı var. Düz ve uzun ahşap parçaları, aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi yan yana olacak şekilde lastiklerin en dibinden yukarı doğru, dikey formda monte edin. Bu aşamada vida ve matkap kullanmanız daha doğru olacaktır. Böylelikte ahşaptan sırt kısmını da yaptığınız berjerinizin iskelet kısmı ortaya çıkmış olacak.

Eski Lastiklerden Berjer Yapımı 2

Sırada bu berjeri daha rahat bir forma ve daha dekoratif bir görünüme sokma aşaması var. Bu iskeletin sırt kısmı olan ahşap parçaları da ince sünger elyafla alabildiğine sarın. Ardından Kumaştan koltukla aynı boyutta parçalar keserek, mobilya zımbası yardımıyla etrafına zımbalayarak koltuk kaplar gibi bu berjeri kaplayın. Dilerseniz berjerin şekline uyun boyutlarda bir kılıf da dikebilirsiniz; bizim örneğimizde o işlem kullanılmadığı için dikim aşamalarını sizinle paylaşamıyoruz. (Eski bir armut koltuk kılıfını da kullanabilirsiniz.)

Eski Lastiklerden Berjer Yapımı 3

Üst ve alt kısım için aynı boyutta yuvarlak iki parçayı, arasına lastiğin çevresi kadar olacak boyutta bir dikdörtgen parçayı alıp birbirine dikin. Ardından sırt kısmı için tüm uzunluk kadar bir parça ve ön sırt kısmına gelecek boyutta bir parça daha kullanarak koltuk kılıfını dikin. Bu işlem için iki ayrı desende kumaş da kullanabilirsiniz; böylece daha dekoratif bir görünüm meydana gelecektir. Bu aşamadan sonra koltuk modeli ortaya çıkmış ve bitmiş olacak. Artık dilediğiniz mekanda basit berjer modelinizi rahatlıkla kullanabilir, gerçeğini aratmayan bu mobilyanızla herkesin beğenisini kazanabilirsiniz.

Eski Lastiklerden Berjer Yapımı 4