Kapat

Eski Lastiklerden Çocuk Parkı Yapımı

Anasayfa
Geri Dönüşüm Projeleri Eski Lastiklerden Çocuk Parkı Yapımı

Yazın gelmesiyle herkes kendini açık alanlara, balkon ve bahçelere attı; çocuklar da buna dahil. Kışın eve kapanıp oynadıkları oyunları, yazın gelmesiyle dışarı taşıyan çocuklar için açık havada yapacakları etkinlikler, eğlenceler, farklı oyunlar daha geliştirici ve geniş alan sunmasıyla daha doğru olacaktır. Evinizin bahçesi varsa daha iyi duracak olan bu fikir; eski lastiklerden yapılan küçük bir çocuk parkı. Dilerseniz büyük teras ya da balkonlarda da uygulayabileceğiniz bu basit ve eğlenceli çocuk parkı fikri, yapımı kolay olmakla birlikte çocuklarınız için yaptıracağınız ya da satın alacağınız büyük park oyuncaklarına göre oldukça düşük bir maliyetle işin içinden çıkmanızı da sağlıyor. İşte eski araba lastiklerini kullanarak yapabileceğiniz çocuk oyuncakları ve hepsini kullanarak oluşturabileceğiniz güzel bir çocuk parkı için ihtiyacınız olanlar:

Malzemeler:

-Birkaç adet farklı boyutlarda araba lastiği,
-Farklı renkte boyalar,
-Uzun ve geniş tahta parçaları,
-Zincir,
-Metal askı, kol, halka gibi yardımcı materyaller,
-Mobilya zımbası ve matkap.

Yukarıdaki malzemeler bütün oyuncaklar için gerekli olan malzemelerin listesidir; siz, dilediğiniz oyuncağa göre aşağıdaki adımlardan ve görsellerden takip ederek gerekli malzemeleri edinebilirsiniz.

İlk olarak çocukların eğlenerek oynayacağı tahterevallinin yapımından başlayalım. Tam ortasından keseceğiniz bir lastiğin kesik kısmının üstüne, düz tahta parçasını ortalayarak monte edin. Bu tahta parçası, lastikten çok daha uzun olmalı ki çocuklar iki kenarına oturarak oyun oynayabilsinler. Ardından lastiğin kesik kısımlarının tam üstüne gelecek şekilde iki adet metal kol monte etmeniz gerekiyor; bu kısımlar, çocukların tahterevallinin üstünde oynarken tutunacakları kısımlar olacak.

Çocuk Parkı Yapımı 1

Bu işlem de bittikten sonra tahterevallinin her tarafını tek bir renge boyayın ve kurumaya bırakın. Dilerseniz kendi tasarımınızı oluşturabilir, renkleri kullanarak sevimli bir figür ortaya çıkarabilirsiniz.

Şimdi sırada salıncak var: Salıncak için bir lastiği düz bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Bizim örneğimizdeki gibi uğur böceği temalı bir salıncak oluşturmak istiyorsanız; lastiği düz kırmızı renkte boyayıp kurumaya bırakın. Ardından üstüne siyah yuvarlak benekleri ve uğur böceğinin sevimli yüzünü yaptıktan sonra tekrar kurumaya bırakın. Tamamen kuruduğundan emin olduğunuz lastiği alın ve üç kenarına metal halkaları monte edip sağlam bir şekilde uçlarına zincir takın. Üst kısmından birbirine bağladığınız zincirlerin ucunu bir ağaca ya da sağlam bir diğere bağlayabilirsiniz.

Çocuk Parkı Yapımı 2

Şimdi sırada kum havuzunun yapımı var: Çocukların oyuncaklarıyla rahatlıkla oynayabileceği küçük bir kum havuzu olsun istiyorsanız; işe bir lastiği düz renkte boyayıp kurumaya bırakmakla başlayabilirsiniz. Bu kum havuzu için büyük tır lastiklerinden bulabilirseniz daha iyi olacaktır. Boyayıp kurumasını beklediğiniz lastiği, evinizin bahçesinde uygun bir köşeye koyun ve içini kumsaldan getireceğiniz kumlarla doldurun. Dilerseniz bu kuma batıracağınız küçük bir şemsiyeyle çocuklarınızı hem güneşten koruyabilir, hem de onların oynayacağı küçük bir plaj ambiyansı oluşturabilirsiniz. İşte kum havuzu da bitti.

Çocuk Parkı Yapımı 3

Dilerseniz yine lastikleri kullanarak, kesip boyayarak şirin hayvan figürleri oluşturabilir, çocuklarınızın üstünde oturacakları ya da oynayacakları harika oyuncaklar elde edebilirsiniz. İşte lastik kullanılarak yapılan diğer oyuncaklardan örnekler:

Çocuk Parkı Yapımı 4

 

Çocuk Parkı Yapımı 5

 

Çocuk Parkı Yapımı 6

 

Çocuk Parkı Yapımı 7