Kapat

Eski Mutfak Eşyalarından Dekor Yapımı

Anasayfa
Dekorasyon Eski Mutfak Eşyalarından Dekor Yapımı

Evlerinizde eskimiş olan eşyaları atmak yerine yenileyerek, onları bambaşka alanlarda değerlendirmeniz mümkün. Eskiyen mobilyaları yenileyerek yeniden kullanabileceğiniz gibi, mutfağınızda kullanıp eskittiğiniz birçok objeden farklı ve yaratıcı olan, kullanışlı objeler ortaya çıkarabilirsiniz. Uzun zaman kullandıktan sonra zamana yenik düşerek yıpranan, bozulan, kırılan, eskiyen mutfak objelerini biraz yenileme ve değiştirme sonucu harika dekor objelerine dönüştürebilirsiniz. Hem geri dönüşüm yaparak doğaya ve bütçenize katkıda bulunmanıza, hem de evinizde yaratıcı bir hava oluşturabilecek güzel dekor objeleri oluşturmanıza yarayacak harika fikirlerden bazılarını aşağıda bulabilir ve evlerinize uygun gördüklerinizi deneyebilirsiniz. İşte özellikle de yeniden mutfakta kullanabileceğiniz harika dekor objeleri oluşturabileceğiniz o fikirlerden bazıları…

Mutfaklarda en çok kullanılan yardımcı objelerden biri de rendelerdir. Metal olması sonucu kolay kolay paslanıp eskiyebilen rendelerden farklı dekoratif ve kullanışlı fikirler ortaya çıkarabilirsiniz: Bu eski rendeden yapılmış kalemlik gibi. Mutfağınızda artık kullanamayacağınız eski rendenizi alın ve sadece ters çevirerek duvara ya da çalışma masanıza monteleyin. İşte dekoratif kalemlik fikri bitmiş olacak. Dilerseniz farklı renklerde boyayabileceğiniz rendenin delikli kısımlarından renkli ipler vs. geçirebilir ve biraz daha gösterişli bir obje ortaya çıkarabilirsiniz.

Eski Mutfak Eşyalarını Değerlendirme 1

Eski rendelerle yapabileceğiniz bir diğer fikir de onları boyayıp yenileyerek dekoratif bir takı organizeri oluşturmak olabilir. Küpelerinizi deliklerine takarak depolayabileceğiniz, düzenleme konusunda büyük bir yardımcı olacak bu fikir de evlerinize farklı bir görünüm katabilir.

Eski Mutfak Eşyalarını Değerlendirme 2

Eskimiş metal huniler, hafif tarihi bir dokusu olan vintage şamdanlara dönüşebilir. Metal bir tepsi alın ve içine eskimiş hunilerinizi ters çevirerek koyduktan sonra ince mumları hunilerin delikli kısımlarına geçirerek dekoratif bir görünüm elde edin.

Eski Mutfak Eşyalarını Değerlendirme 3

Yine eskimiş olan metal hunilerden yapabileceğiniz diğer yaratıcı fikir ise hobi odanıza ya da çalışma masanıza örgü ya da nakış iplerinizi koyabileceğiniz bir organizer yapmak olacaktır. Duvara düz bir şekilde monte edeceğiniz birkaç metal huninin içine farklı renkte ip, yün, kurdele ya da farklı hobi malzemelerinizi koyup ince delikli kısmından ipin ucunu geçirerek kolay kullanım olanağı oluşturabilirsiniz.

Eski Mutfak Eşyalarını Değerlendirme 5

Mutfağınızda yaratıcı ve uyumlu bir aydınlatma fikri arıyorsanız; eski mutfak ürünlerinizle harika aydınlatmalar meydana getirebilirsiniz; bu süzgeçten yapılmış olan abajur gibi. Sadece alt kısmını delerek duya geçireceğiniz bir süzgeç mekanlarda harika bir ambiyans oluşturabilir.

Eski Mutfak Eşyalarını Değerlendirme 6

Cam ürünleri seviyorsanız; orta kısmından kestirebileceğiniz cam bir damacanadan da güzel bir aydınlatma objesi ortaya çıkarabilirsiniz. Kestirdiğiniz cam objeyi zincirle duy kısmına monte etmeniz yeterli olacaktır.

Eski Mutfak Eşyalarını Değerlendirme 7

Yine eski süzgeçlerden yapabileceğiniz bir aydınlatma fikri de onları duvara monte ederek iç kısımlarına farklı aydınlatma objeleri koymak ve ışığın süzgeçlerin deliklerinden farklı dokularla dışarı çıkmasını sağlamak olacaktır. Bu işlemi yaparken süzgeçleri farklı renk ve desenlerde boyayarak harika bir görünüm elde edebilirsiniz.

Eski Mutfak Eşyalarını Değerlendirme 8
Eski kaşıklarınızı da yenileyerek farklı formlara sokmanız mümkün. Ahşap bir parçaya eski metal kepçelerinizi vidalayın ve kepçenin içine tealight mumlar koyarak özellikle bahçe, balkon ve kutlamalarda güzel duracak aydınlatma ve dekor ürünleri oluşturun.

Eski çatallarınızın diş kısımlarını bükerek onları güzel fotoğraf tutuculara çevirebilirsiniz. Sadece orta iki dişini geriye, dışta kalan iki dişini de ileri ve uç kısımlarını hafif yukarı bakacak şekilde bükmeniz yeterli.

Eski Mutfak Eşyalarını Değerlendirme 9

 

Eski Mutfak Eşyalarını Değerlendirme 10

Eskiyen ve kırılan tabaklarınızı atmak yerine, onları bahçelerinizde çiçek diktiğiniz alanların dış kısmında kullanmak için dekoratif çitlere çevirebilirsiniz

Eski Mutfak Eşyalarını Değerlendirme 11

Yine eskiyen ve kırılan fincan ve tabak takımlarından harika kuş yemlikleri oluşturabilirsiniz. Fincanı yan duracak ve kulp kısmı yukarı bakacak şekilde tabağa silikonlayın ve fincanı kulbundan bir ağaç dalına ya da balkonunuzda bir çengele takın. İçine kuş yemi koyduktan sonra, kuşların bayılacağı yemliklere dönüşeceklerdir.

Eski Mutfak Eşyalarını Değerlendirme 12

Eski ahşap merdanelerinizi ortasından keserek düz kısımlarından ahşap bir parçaya yapıştırın. Dekoratif bir mutfak askısı meydana gelecektir.

Eski Mutfak Eşyalarını Değerlendirme 13

Eski tepsilerin orta kısmını kara tahta boyasıyla boyayıp kulp kısmından bir ip ya da halat bağlayarak kullanışlı bir dekor objesine çevirebilirsiniz.

Eski Mutfak Eşyalarını Değerlendirme 14