Kapat

Eski Pantolonlardan Kort Şort Yapma Fikirleri

Anasayfa
Geri Dönüşüm Projeleri Eski Pantolonlardan Kort Şort Yapma Fikirleri

Hepimiz küçüklük yıllarımızdan hatırlarız: Sokaklarda eskittiğimiz kot ya da kumaş pantolonlar bir süre sonra diz kısımlarından kesilerek şorta çevrilirdi ve biz onları giymeye devam ederdik. Peki bu fikir neden çocukluk yıllarımızda kalsın? Eskiyen, yıpranıp yırtılan, modası geçen, artık sevmediğiniz ya da kullanamadığınız kot pantolonlarınızdan yaz aylarında rahatlıkla kullanabileceğiniz bir kot şort yapmaya ne dersiniz? Üstelik tamamen trendlere uygun detaylar kullanarak yapacağınız bu kot şortlar, sezonun modasını da yakalayacaktır. Hiçbir zaman, hiçbir devirde trend olmayı kaybetmeyen kot; hayatımızın sonuna kadar giyilebilen joker bir parça olacak. Eski pantolonlarınızdan yapacağınız kot şortlar da kışlık, kalın kot pantolonları yaz aylarında rahat rahat kullanmanızı sağlayacak. İşte birbirinden güzel kot şort fikirleri ve yapım yöntemleri…

İlk önce pantolonlarınızı nasıl kot şorta çevireceğinizden bahsedelim: Eğer cepleri dışarıdan görünen, moda olan kısa kot şort modellerinden birini istiyorsanız; ortadan katlanmış bir kot pantolonu dıştan içe doğru hafif eğim verdiğiniz bir kesim yöntemiyle tam ceplerin bitim noktasından kesin. Ardından aşağıdaki dekoratif yöntemlerden tarzınıza uyan bir tanesini seçerek, görsellerdeki adımlara göre şortunuzu tamamlayabilirsiniz.

Biraz süslü bir tarzınız varsa, bu pullu payetli kot şort modeli tam size göre. İhtiyacınız olan malzemeler şöyle:

Malzemeler:
-Kot şortunuz,
-Payetli bir kumaş, (Kendinden payetli parça kumaşları her yerde bulabilirsiniz; tek tek payetleri işlemek bir hayli zorlayıcı bir işlem olacaktır.)
-Model kağıdı,
-Dikiş malzemeleri.

Eski Pantolonları Değerlendirme 1

  İlk olarak kot şortu hazırlayın ve model kağıdını üstüne koyarak, ön kısmının yarısının modelini kağıda çıkarın. Eski Pantolonları Değerlendirme 2

Kestiğiniz bu model kağıdını payetli kumaşın üstüne koyun ve birebir aynı ölçüde payetli bir parça kesin.

Eski Pantolonları Değerlendirme 3

Kesmiş olduğunuz bu payetli parçayı, hazırladığınız kot şortunuzun bir kenarına düzgün bir biçimde iğneleyin ve ardından dikin.

Eski Pantolonları Değerlendirme 4

İşte bu senenin trendi olan altın rengi ve payetlerin bir arada bulunduğu, ayrıca modası hiç geçmeyen kot şort detayının da bunlara katıldığı trend yazlık şort modeliniz hazır!

Eski Pantolonları Değerlendirme 5

Daha spor bir tarzınız varsa, bir diğer sade modeli de tercih edebilirsiniz. Sadece cep ve kenar detaylarına birkaç zımba takacağınız sade bir model, biraz daha rocker ve şatafatsız görünecek, tarzınızla uyum içinde olacaktır.

Eski Pantolonları Değerlendirme 6

Tarzınız daha klasikse; alt kenarını fırfır görünümlü bir şekilde keseceğiniz kot şortunuz size çok yakışacaktır. Dilerseniz küçük dantel detaylarıyla kot şortunuza hareket kazandırabilirsiniz.

Eski Pantolonları Değerlendirme 7

Genç kızlar için çok uygun olacak bu modeli de tercih edebilirsiniz: Kot şortun tek tarafına dikey olarak bant şeritleri yapıştırıp arasını kırmızı renkte kumaş boyasıyla boyayın. Diğer tarafına da yıldız şeklinde şablon kullanarak aralıklı olarak beyaz renkte yıldız şekilleri çıkarın. Son olarak bantları çıkarıp kot şortunuzu kurumaya bırakın; bitmiş olacaktır.

Eski Pantolonları Değerlendirme 8

Son olarak açık renkte bir kot şorta sahipseniz; koyu renkte lacivert bir kumaş boyasına önce birkaç saniye batırdığınız şortunuzu daha sonra uç kısımlarından birkaç dakika boyanın içinde tutarak ombre görünümlü, batik bir kot şort da elde edebilirsiniz.

Eski Pantolonları Değerlendirme 9