Kapat

Eski Saksılardan Bahçe Dekoru Yapımı

Anasayfa
Geri Dönüşüm Projeleri Eski Saksılardan Bahçe Dekoru Yapımı

Artık havalar iyice ısındı ve yaşam alanları dış mekanlara taşındı. Evlerde sıcaktan bunalmak yerine, balkon ve bahçelerde ferah havanın tadını çıkarma vakti geldi. Yaşam alanlarımızın dış mekanlara taşınması, o mekanları daha iç açıcı ve yaşanılabilir kılmayı da beraberinde getiriyor. Balkon ve bahçelerinizin daha renkli, daha enerjik daha yaşanılır bir hale gelmesi için küçük dokunuşlar yapmanız ve açık mekanlara biraz renk katmanız gerekiyor. Bunu gerçekleştirmek için onlarca para harcamanıza, hazır ve pahalı dekoratif ürün modellerinden satın almanıza ya da kendinizi yormanıza gerek yok. Evinizde bulunan eski küçük saksıları değerlendirmek için güzel bir yöntem olacak, aynı zamanda sonuç olarak da güzel ve hazır modelleri aratmayan bir dekoratif ürün ortaya çıkaracak olan bu proje çok hoşunuza gidecek. İşte eski saksılardan bahçe dekoru yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler ve fotoğraflarla aşama aşama yapım yöntemleri…

Malzemeler:

-Farklı boyutlarda saksı,
-Farklı renklierde akrilik boyalar,
-Kuvvetli bir yapıştırıcı,
-Dekoratif aksesuarlar ve dilerseniz güneş enerjili fener.

İlk olarak saksıları üst üste yapıştırmanız gerekiyor. Bu aşamayı yaparken, ters olarak bir saksıyı en alta koyun ve ardından tabağını üstüne yapıştırın. Bir boy daha büyük olan saksıyı da ters bir şekilde tabağın üstüne yapıştırın ve ardından yine aynı işlemi tekrarlayın. Gittikçe küçülen saksıları üst üste yapıştırırken yeterli gördüğünüz boyut oluştuğunda durabilirsiniz.

Eski Saksıları Değerlendirme 1

Dilediğiniz tasarıma göre bu saksıları sonradan da boyayabileceğiniz gibi ilk önce aşama aşama boyayarak da yapıştırmanız mümkün.

Eski Saksıları Değerlendirme 2

Tamamını beyaz renkte boyadığınız bu saksıların aralarda kalan kabarık kısımlarını kırmızı renkte boyayın. Böylece güzel bir deniz feneri görünümü oluşacaktır. Üstüne dekoratif bir görünüm oluşturmak için pencere ve kapı gibi görünümler de çizebilirsiniz. İşlem bittiğinde, dilerseniz en üste kuvvetli bir yapıştırıcı yardımıyla küçük bir fener yapıştırabilir ve daha gerçekçi, güzel bir görünüm elde edebilirsiniz.

Eski Saksıları Değerlendirme 3

Bu fenerin katlarını daha da yükseltebilir ve farklı boyutlarda, bahçenize neşe katacak aksesuarlar oluşturabilirsiniz.

Eski Saksıları Değerlendirme 4

Eğer saksılarla yapılacak daha farklı dekoratif ürünler arıyorsanız; aşağıdaki gibi farklı renklerde boyanmış olan farklı boyutlardaki saksıları yapıştırarak dekoratif hayvan şeklinde bahçe süsleri de elde edebilirsiniz.

Eski Saksıları Değerlendirme 5

Bunun yerine yine çok basit bir yöntem olan saksıdan mantar dekor yapımını da tercih edebilirsiniz. Saksının altına tabağını yapıştırın ve tabağı renkli, saksıyı beyaz renkte boyayın.

Eski Saksıları Değerlendirme 6

Ardından renkli boyadığınız tabak kısmının iyice kurumasını bekledikten sonra, üstüne beyaz renkte benekler yapın.

Sarı renkte boyadığınız bir saksının üstüne ince halat ip dolayarak ve arı şeklinde dekoratif figürler yapıştırarak bal peteği görünümlü dekoratif objeler de elde edebilirsiniz.

Eski Saksıları Değerlendirme 7

Saksılardan yaptığınız deniz fenerinizin üst kısmını metal objelerle süsleyerek daha gerçekçi bir görünüm oluşturabilir, dilerseniz büyük saksıların ya da süs havuzlarının ortasına koyarak biraz daha gerçek tarzda bir obje elde etmiş olabilirsiniz. Eski Saksıları Değerlendirme 8