Kapat

Eski Spor Ayakkabıları Yenileme

Anasayfa
Geri Dönüşüm Projeleri Eski Spor Ayakkabıları Yenileme

Kadınların en çok önem verdikleri eşyaları ayakkabılarıdır. Vazgeçilmez olan ayakkabıları bazen eskidiği halde atmaya kıyamayız ya da farklı süslemelerle yeniden kullanmak isteriz. İşte böyle durumlarda size yardımcı olacak çok basit bir fikrimiz var. Son yıllarda artık hemen hemen herkesin sahip olduğu kanvas spor ayakkabılarda işe yarayan bu yenileme fikri; ayakkabılarınıza eğlenceli ve hareketli bir görünüm katacak. Yapmanız gereken şey de oldukça basit: İlk olarak size gereken malzemeleri hazırlamanız gerekiyor. Bu malzemeler şunlar:

-Yenilemek istediğiniz kanvas spor ayakkabınız,
-Ayakkabının renginden belli olacak bir renkte kumaş boyası,
-Fırça,
-Yüksük (Dikiş yaparken eskiden kullanılan, ele iğne batmasın diye parmağa takılan metal parça)

Eski Spor Ayakkabıları Yenileme 1

Malzemeleri hazırladıktan sonra bu yenileme işlemine başlayabilirsiniz. İlk önce ayakkabılarınızın bağcıklarını çıkarmakla işe başlayın. Boyama esnasında bağcıklara boya gelmesini istemezsiniz.

Eski Spor Ayakkabıları Yenileme 2

Ardından, seçtiğiniz renkteki boyayı küçük bir kaba az miktarda dökün. Döktüğünüz boyaya elinizde ters tutacağınız yüksüğü batırın ve fazlalıkları kenara silin. (Yüksüğün parmak sokulan yuvarlak kısmını boyanın içine batırmanız gerekiyor; unutmayın.) Yuvarlak kısmı boyalı olan yüksüğü ayakkabının üstüne düzgünce bastırın. Bu boyama işleminde belli bir konsepte bağlı kalmanız gerekiyor; düzgün bir görünüm için, kanvas spor ayakkabılarda genelde bulunan ve dikişlerle ayrılan bölümlerden birini boyamak için seçebilirsiniz. Dilerseniz ayakkabının tamamına seyrek aralıklarla da bu işlemi yapabilirsiniz. Bizim örneğimizde düzenli bir şekilde bu yuvarlaklardan oluşan bir desen ortaya çıkıyor.

Eski Spor Ayakkabıları Yenileme 3

Sürekli boyaya batırdığınız yüksüğü, düzgün bir şekilde yan yana ayakkabınıza bastırmaya devam edin. Dilediğiniz görünüm oluşunca bırakabilirsiniz.

Eski Spor Ayakkabıları Yenileme 4

Son olarak da yüksüğü bastırdığınız yerlerde şekli bozuk olan yuvarlakları, fırça ve boya yardımıyla biraz tamir edin. Şekil bozukluklarını fırçayla düzelttikten sonra, ayakkabılarınız tamamlanmış olacak. Artık güle güle kullanabilirsiniz!

Eski Spor Ayakkabıları Yenileme 5

Bu da başka bir kanvas spor ayakkabı modelinin boyanmış hali:

Eski Spor Ayakkabıları Yenileme 6