Eski Tişörtlerden Kilim Yapımı

Kendi kiliminizi kendiniz yapmaya ne dersiniz?


Eski Tişörtlerden Kilim Yapımı

Evleri güzel gösteren, dekorasyonu tamamlayan detaylardan biri de halı ve kilimlerdir. Dekorasyona renk katan, yerleri renklendiren, eşyalarınızla bir bütünlük oluşturup güzel bir görüntü oluşturan kilimler, genelde pahalıdır ve nedense hiçbir zaman mekana tamı tamına uyan boyutlarda bir kilim bulamayız. Bütün bunları bir kenara bırakıp, kendi kiliminizi kendiniz yapmaya ne dersiniz? Üstelik istediğiniz renk ve boyutlarda yapabileceğiniz bu kilimi sıfır maliyetle yapacaksınız! Geri dönüşüm yapabileceğiniz bu fikirde, sadece atacağınız ya da artık toz bezi yapacağınız o eskimiş renkli tişörtlerinizi kullanacaksınız.

Eski Tişörtlerden Kilim Yapımı

Seçtiğiniz tişörtlerinizi bu işlem için bir kenara ayırın ama bizim önerimiz; ne kadar çok renk tercih ederseniz, kiliminizin o kadar iyi olacaktır! Tişörtlerinizi aşağıda görüldüğü gibi, birbirinden ayırmadan kesin. Bunun için kolların bulunduğu tişörtün üst kısmını kesip atın ve geri kalan dikdörtgen kısmı sona kadar çizgiler halinde kesin fakat sakın parçaları tamamen kesmeyin; karşı tarafta kesilmemiş bir parmaklık yer bırakın. Böylece bu kesikli parçayı açtığınızda, uzun bir ip haline gelecektir. İp haline gelen bu parçaları yumak şeklinde sarın ve bırakın. Bunlar, kiliminizin dokuma ipleri olacak.

Eski Tişörtlerden Kilim Yapımı

Bundan sonraki işlem çok daha basit; kumaş yumaklarınızı istediğiniz renkleri bir araya getirerek örmeye başlayın. İpin bittiği yere başka renkte bir kumaş iş bağlayın ve sonuna kadar örmeye devam edin. Bütün ipleri birbirine ekleyerek sonuna kadar ördükten sonra, dikiş makinesini açın ve ördüğünüz parçaları birbirine dikmeye başlayın.

Eski Tişörtlerden Kilim Yapımı

Bunun için önce ipin ucundan bir parça tutun ve bu parçayı ikiye katlayıp dikin. Sonra o parçanın üstüne yine bir parça daha dolayın. Oluşturmanız gereken şekil spiral; ipi merkezin etrafında spiral şeklinde çevire çevire kiliminizi dikin. Eski Tişörtlerden Kilim Yapımı

Son uca geldiğinizde, o ucu da kilimin kenarına dikin ve kiliminizi tamamlayın. Bitti bile! Kimsenin evinde karşınıza çıkamayacak olan bu harika tasarım kiliminizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Eski Tişörtlerden Kilim Yapımı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
71 Sorgu Yapıldı. 0,573 Saniyede Olu