Kapat

Eski Tişörtlerden Paspas Yapımı

Anasayfa
Geri Dönüşüm Projeleri Eski Tişörtlerden Paspas Yapımı
Eski Tişörtlerden Paspas

Eski tişörtleri toz bezi olarak kullanma devri bitti; artık birbirinden yaratıcı kendin yap diy fikirleri var ve eskiyen birçok eşyanızı harika tasarımlara dönüştürebilirsiniz. Eski renkli tişörtlerinizi atmak yerine onlardan renkli ve kullanışlı bir paspas yapabilirsiniz. Yapımı zor olmayan bu paspas yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler şunlar:

Malzemeler:

-Birkaç adet farklı renkte eski tişört,
-Kasnak, (Bu dokuma kasnağını bulamazsanız kendiniz de yapabilirsiniz. Çerçeve formundaki ahşap bir parçanın kenarlarına karşılıklı olarak, eşit aralıklarla çiviler çakmanız yeterli.)
-Dikiş malzemeleri.

İlk olarak tişörtlerinizin hepsini görselde görüldüğü gibi bütün halde ip formunda kesmeniz gerekiyor. Kesmiş olduğunuz tişörtlerinizi artık ip gibi kullanabilirsiniz. Kasnağın karşılıklı her çivisine dolaya dolaya gitmeniz, ardından kasnağı yan çevirerek iplerin bir altından bir üstünden yeniden ipleri geçirerek dokuma işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Eski Tişörtlerden Paspas Yapımı

Eski Tişörtlerden Paspas Yapımı

Bir sıra dikey, bir sıra yatay olarak tişörtten oluşturduğunuz iplerinizle dokumanızı bitirdikten sonra, görselde gördüğünüz gibi kenarlarını çıkarıp dikerek iplerin kaçmasını engellemeniz lazım. Bütün renklerle bu işlemi tekrarladıktan ve çift sayıda eşit kareler oluşturduktan sonra, bütün parçaları yan yana koyup kendi renk tasarımınızı oluşturarak renkli kareleri yan yana birbirine dikin. Bu işlemden sonra basit dokuma paspasınız bitmiş olacak. Dilerseniz paspasın alt kısına birebir boyutunda kalın bir kumaş parçası kesip dikerek, daha sağlam ve tabanlı bir paspas da elde edebilirsiniz.