Kapat

Ev Şeklinde Yastık Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Ev Şeklinde Yastık Yapımı

Evinizin dekorasyonu size artık çok sade geliyorsa ve baharın gelişiyle birlikte yaşam alanlarınıza biraz renk katmak istiyorsanız; renkli ve canlı bir havası olan dekoratif ürünler sayesinde bunu başarabilirsiniz. Yapımını anlatacağımız ev şeklindeki yastık; renkli görüntüsüyle hem evinize renk katacak, hem de farklı tasarımı ve rahatlığıyla size kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Dilerseniz salonunuza renk katmak için koltuklarınızın üstünde, dilerseniz eğlenceli bir dekorasyona sahip olan yatak odalarında, dilerseniz de çocuklarınızın istedikleri zaman üstlerinde oturup oyun oynayabilecekleri güzel bir minder olarak kullanmayı tercih edebileceğiniz bu ev şeklindeki yastığın yapımı çok kolay ve az zaman alıyor. Sadece biraz renkli kumaşa ve biraz da dikiş yeteneğine ihtiyacınız olacak. İşte ev şeklindeki yastığın yapımı için size gerekenlerin listesi şöyle:

Malzemeler:

-Beyaz, mavi, sarı ve pemve renklerde kumaşlar, (Dilerseniz; evinize uygun renklerde ve desenlerde olan farklı kumaş alternatiflerini de tercih edebilirsiniz.)
-Desenli bir kumaş,
-Siyah kumaş boyası ve fırça,
-Elyaf,
-Kesici alet ve dikiş malzemeleri.

Ev Şeklinde Yastık Yapımı 1

Malzemeleri hazırladıktan sonra, evin parçalarını çizip kesmek ve hazırlamakla işe başlayabilirsiniz. Dilediğiniz boyutlara karar verdikten sonra, evin gövde kısmı için mavi kumaştan dikdörtgen bir parça kesin. Evin çatısı için kullanacağınız kumaş, beyaz kumaş olacak: Az önce kestiğiniz evin gövdesinin dar üst kenarıyla taban kenarı eşit olacak olan bir üçgen parça kesin.

Ev Şeklinde Yastık Yapımı 2

Bu iki parçayı iğneleyip ardından birbirine dikin. Oluşan bu ev görüntüsünün tamamı boyutunda, desenli kumaşınızdan bir parça kesin ve bir kenara koyun. Şimdi sırada evin diğer kısımlarını yapmak var.

Ev Şeklinde Yastık Yapımı 3

Evin pencereleri için, pembe kumaştan 4 adet eşit boyutta ve küçük kare parça kesin. Ardından sarı kumaş parçasından, evin kapısı için pencerelerin iki katı boyutunda olan dikdörtgen bir parça kesin. Kestiğiniz bu parçaları ve evi boyama kısmına geçebilirsiniz.  Bir yere sıktığınız kumaş boyasına fırçayı batırıp, evin çatısı olan beyaz kısma aşağıda da gördüğünüz gibi kiremit görüntüleri çizmeniz gerekiyor. Bu aşamadan sonra, az önce kestiğiniz kare pencerelere de yine görseldeki gibi çizim işlemi yapabilirsiniz. Kumaşları kurumaya bırakın.

Ev Şeklinde Yastık Yapımı 4

Kuruyan pencereleri, evin ön kısmına düzgün bir şekilde iğneleyin ve ardından dikin.

Ev Şeklinde Yastık Yapımı 5

Evin artık hazır olan ön kısmını ve az önce kesip kenara koyduğunuz desenli arka parçayı tersten birbirine dikin ve küçük bir açıklık bırakarak, buradan ev yastık kılıfını ters yüz edin. İçini alabildiğine elyafla doldurun ve bırakmış olduğunuz küçük açık kısmı da dikin.

Ev Şeklinde Yastık Yapımı 6

İşte ev şeklindeki dekoratif yastığınız artık hazır. Evinizin dilediğiniz köşesine renk verecek yastık tasarımınızı, dilerseniz artan beyaz kumaştan keseceğiniz araba, ağaç ve insan gibi formları yine kumaş boyasıyla çizerek de tamamlayabilirsiniz ve evinizde dekoratif amaçlı kullanacağınız bir yastık takımıyla birlikte, çocuklarınızın oynayacağı yumuşak oyuncaklar da yaratmış olabilirsiniz.

Ev Şeklinde Yastık Yapımı 7