Kapat

Fincan İğnedanlık Yapımı

Anasayfa
Keçe Fincan İğnedanlık Yapımı

Dikiş yapmayı sevenler ve hobi edinenler çok iyi bilirler; iğneler her zaman dikiş malzemelerinin sorun açan parçaları olmuştur. Düşen, kaybolan, kazalara neden olan iğneleri bir yerde toplamak için kullanılan iğnedanlıklar, son yıllarda farklı dekoratif parçalar haline geldi. Bu harika dekoratif iğnedanlıklar, küçük birer dünya konseptinde. Son zamanların en moda iğnedanlıkları olan, dikiş odalarının ve hobi masalarının vazgeçilmez aksesuarları, dilerseniz sadece evinizde dekoratif amaçlı bile kullanabileceğiniz bu fincan iğnedanlıklar son yıllarda en çok tercih edilen hobilerden biri. İşte birbirinden güzel fincan iğnedanlık modelleri ve onları yapabilmeniz için ihtiyacınız olan malzemeler:

Malzemeler:

-Dekoratif kahve fincanı,
-Farklı renkte keçe parçaları,
-Elyaf,
-Silikon,
-Dikiş malzemeleri.

Malzemeleri hazırladıktan sonra, yapım işlemine başlayabilirsiniz. İlk olarak fincanın içine girmesi gereken parçanın yapımından başlayalım: Bu parçayı yaptıktan sonra üst kısmının dekoratif manzarasını kendinize göre tercih edebilir ve değiştirebilirsiniz. Fincanın alt kısmında bulunan tabağın çevresini bir kağıda çizerek yuvarlak bir model çıkarın. Çizdiğiniz bu yuvarlak parçayı fincanın içine koyacaksınız; yani manzaranızın zemini olacak. Orman yapmak istiyorsanız yeşil, deniz yapmak istiyorsanız mavi… Yapacağınız konsepte göre bir renkte keçe tercih edin ve yuvarlak parçayı o renkteki keçeden kesin. Kestiğiniz keçenin etrafına aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi ip geçirin; bu ipleri çektiğinizde yuvarlak parçanın büzüşmesi ve ipin lastik görevi görmesi gerekiyor. Etrafına ip geçirdiğiniz parçanın içine elyaf doldurun ve dibinde bulunan ipi büzdürün.

Fincan İğnedanlık Yapımı 1

Dilerseniz farklı renkte iplerle nakış işleyebileceğiniz bu parçayı, manzaranın konseptine göre işleyip dikmeniz gerekiyor.

Fincan İğnedanlık Yapımı 2

Bu parçayı ardından fincanın içine yapıştırmanız ve üstüne evleri, ağaçları, dekorları vs. yapmanız gerekiyor. Şimdi görseldeki örneklere göre kısaca yapım yöntemlerinden bahsedelim: Ada konseptli bu fincan iğnedanlığı yapmak için açık mavi yuvarlak keçe fonun etrafında beyaz bir kenar parçası ve beyaz iple yapılmış küçük çizgiler yapmanız gerekiyor. Mavi parçayı yapıp fincanın içine yapıştırdıktan sonra, tam ortasına kahverengi keçeden bir ada parçası dikin. Ev için dört adet krem rengi parçayı kenarlarından birbirine dikip üstüne kapı ve pencereleri diktikten sonra, içini elyafla doldurun ve çatısı için kahverengi keçeyi yeniden kullanın. Adanın ön kısmına üçgen beyaz bir parça ve küçük kahverengi çizgi parçadan yelkenliyi yapın. Palmiyeler için de iğnelerinizin uç kısmına geçireceğiniz yeşil çiçek formundaki iki adet parçayı kullanın.

Fincan İğnedanlık Yapımı 3

Kır evi konseptli bir iğnedanlık yapmak istiyorsanız; üstüne çimen ve taş yolu işlediğiniz yeşil bir keçenin etrafına kahverengi toprağımsı görünümlü keçe parçasını ekledikten sonra yine aynı yöntemle farklı renkte bir ev ve yuvarlak parçalardan dikilmiş ağaçlar yapabilirsiniz.

Fincan İğnedanlık Yapımı 4

Bu tasarımlarda fincanın farklı renkli ve desenli parçalar olması çok önemli.

Dilerseniz kış konseptli iğnedanlıklar da yapabilirsiniz.

Fincan İğnedanlık Yapımı 5

Bunlar da diğer modeller; modellerden ilham alarak kendi küçük dünya tasarımınızı oluşturabilirsiniz.Fincan İğnedanlık Yapımı 6

Fincan İğnedanlık Yapımı 7

Fincan İğnedanlık Yapımı 8

Fincan İğnedanlık Yapımı 9

Fincan İğnedanlık Yapımı 10