Kapat

Firkete Oyası Modelleri

Anasayfa
Oya Modelleri Firkete Oyası Modelleri
Yeni firkete oyası örneği

Geçmişten günümüze kadar uzanan süreç içerisinde, kültür örneklerimizden olan el işleri ve hobiler, Türk kadınları ile birlikte kültürümüzdeki yerini korumuştur. Bu kültür örnekleri içerisinde yapılan el işleri çeşitleri de kendi içerisinde çok farklı dallara ayrılabiliyor. Bu alanda yapılan el işleri arasında yer alan örgü işleri, şiş veya tığ ile yapılabileceği gibi, iğne oyası, firkete oyaları, mekik oyaları, iki şiş, tek şiş gibi teknikler ile de yapılabilmektedir.  Bunlar arasında bulunan firkete yazma modelleri, çok fazla tercih edilen örnekler arasında yer alıyor. Kimilerine göre zor işleme tekniği olarak bilinse de hamarat bayanların vazgeçilmez örneklerinden olan firkete işi, çok yaygın olarak yapılmaktadır.

Firkete yazma oyaları, yapılışı biraz zor ve uğraştırıcı olan bir el işidir. Bu işi yaparken bir firketeden faydalanılmaktadır. Yazma oyaları için uygun olarak seçilen ipler, firketeye sarılarak bir tığ yardımı ile işlemeler yapılmaktadır. Sadelikten hoşlanan bayanlar, yazmalara uygun olan düz renkleri tercih edebilirler. Bunun dışında firkete oya örnekleri içerisinde de çok farklı ve gösterişli modeller de bulunmaktadır. Firkete yemeni oyaları için kullanılacak pullar ve boncuklar sayesinde, yazma kenarları çok daha şık ve göz alıcı bir görünüm kazandırılabilir. Firkete oya modelleri, bizim hamarat bayanlarımız sayesinde sıra dışı örnekler ile de hazırlanabiliyor. Fiyonklu modeller, bu sıra dışı örneklerden bir tanesidir.

Firkete Oyası Örnekleri

Firkete işi örneği

Firkete işi yelek

Firkete oyası modeli

Firkete oyası örneği

Firkete oyası şal

Firkete yazma oyası

Yeni firkete oyası örneği

Firkete oyaları yapılışı için gerekli detay ve ayrıntılar çeşitli resimler ile anlatılmaktadır. Çok fazla bir zorluğu olmayan bu el işi için, belediyelerin açtığı kurslar da kullanılabilir. Ayrıca firkete tülbent oyaları, sadece tülbent ve yazmalarda değil, şal ve fular yapılışlarında da kullanılmaktadır. İğne oyaları ve tığ oyaları dışında farklı bir teknikle yapılan bu oya çeşidi, herkesin beğenisini kazanacak güzellikte hazırlanmaktadır. Çeşitli renklerden yapılabilecek olan bu teknik, boncuk ve pullar ile de zenginleştirilebilir. Firkete oyalarının çok daha iyi bir görünüme sahip olabilmesi için, sert iplerin kullanılması gerekiyor. Oyanın genişliği, firketelerin büyüklüğüne göre değişmektedir. Bu el işi, istenilen uzunlukta ve büyüklükte kolayca tercih edilebilmektedir.

“Firkete Oyası Modelleri” üzerine 1 yorum

  1. derya says:

Yorumlar kapalı.