Kapat

Fotoğraf Makinesi Çantası Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Fotoğraf Makinesi Çantası Yapımı

Fotoğrafçıların en çok değer verdikleri şey şüphesiz ki fotoğraf makineleridir. İşlerini yapmaları için gerekli olan en değerli objelerini korumak için onu koyacakları bir çantaya ihtiyaçları vardır. Gerektiğinde kötü hava şartlarından, gerektiğinde kötü durumlar oluşmasından makineyi koruyacak; ayrıca şık tasarımı ve eğlenceli görünümüyle de tarzlarına şıklık katacak olan güzel bir fotoğraf makinesi çantasını kolaylıkla yapmanız mümkün. Fotoğraf makinesi şeklinde olan bu keçe çantayı sadece makinenizi koymak için değil, günlük kullanımlar için de tercih edebilirsiniz. Oldukça şık ve dinamik olan yapısıyla her tarza uyum sağlayabilen bu çantanın yapımı da çok basit.

Malzemeler:

-Kahverengi ve yeşil keçeler,
-Siyah, gri ve açık mavi tonlarında keçe parçaları,
-Desenli bir açık mavi keçe,
-Süet bir şerit ya da hazır çanta askısı,
-Dikiş malzemeleri.

(Kumaş renkleri örneğe bağlı kalarak belirtilmiştir. Siz dilediğiniz renkleri tercih ederek, örnekteki anlatımda seçtiğiniz rengi örnek renklerin yerine koyup aynı tasarımı farklı renklerle yapabilirsiniz.)

Fotoğraf Makinesi Çantası Yapımı 1

Yukarıdaki görselde verilen şablona bağlı kalarak keçeleri kesmeniz gerekiyor. İkinci görselde yer alan kahve ve yeşil parçalar, çantanın ana parçaları olacak. T şeklini andıran iki büyük ve eşit boyuttaki parçayı bir kahverengi, bir de yeşil kumaştan olmak üzere kesin. T şekline benzeyen bu kumaşların uzun kısmının ucunda yarım daire şeklinde, yukarıda görüldüğü gibi bir çıkıntı parça olmak zorunda; bunu unutmayın. Ardından desenli kumaş tercihinizden T şeklinin kısa kısmına tamamen uyacak şekilde bir dikdörtgen ve ince iki şerit kesin. Bu şeritlerden birini ortadan ikiye bölün. Ardından Siyah keçe parçasından bir yuvarlak kesin. Daha sonra da gri parçadan siyah yuvarlağın bir boy küçüğü olacak şekilde bir yuvarlak daha kesin. Bundan sonra da bu sefer gri parçanın bir boy küçüğü olacak bir başka yuvarlak kesin. Bu yuvarlakları büyükten küçüğe doğru üst üste dikin.

Aşağıdaki şekilde adım adım yapımı göreceğiniz gibi; kahverengi keçeyi alıp yuvarlaklı kısmın hemen altına ilk görselde olduğu gibi desenli kumaş parçasını dikin. Ardından diğer desenli parçalardan kısa şeritleri bu T şeklinin ince kollarının ucuna, uzun şerit parçasını da en alt kısmına dikin. Az önce iç içe diktiğiniz yuvarlakları da son görselde görüldüğü gibi yuvarlak kısmın ortasına dikin.

Fotoğraf Makinesi Çantası Yapımı 2

Yeşil keçe parçayı kahverengi parçanın altına aşağıdaki gibi koyuduktan sonra tutturarak kenarlarını tamamen dikin. Çantayı üç boyutlu hale getirebilmek için; parçanın kenarlarını dikey konuma getirerek aşağıdaki gibi kenarlarından dikin ve 11 numaralı görseldeki kutu formunu oluşturun.

Fotoğraf Makinesi Çantası Yapımı 3

Yuvarlak çıkıntılı kısmı çantanın kapağı olacak şekilde diktiğiniz çanta için hazır bir çanta sapı kullanmıyorsanız; kendi sapınızı yapmak için istediğiniz uzunluğu belirleyin ve uygun renklerde bir süet şerit kesin. Şeridin uç kısmını birer santim katlayarak içine çanta halkası kıskacı dikip bir santimlik kısmı dikin. Ardından desenli kumaşınızdan küçük iki şerit daha kesip kancanın takılacağı halkayı da onun ucuna dikin ve bu parçaları iki yana olmak üzere içten çantanın karşılıklı kenarlarına dikin, ardından da çanta askısını kancaları yardımıyla metallere takın.

Fotoğraf Makinesi Çantası Yapımı 4

Çantanın kapatma kısmı için cırt cırt ya da çanta mıknatısı kullanabilir; birini yuvarlak kısmın hemen altına ve dilerini de çantanın gövde kısmına dikebilirsiniz. İşte çantanız hazır. Artık fotoğraf görünümünde harika bir çanta sahibi oldunuz.

Fotoğraf Makinesi Çantası Yapımı 5

Daha farklı renk ve modelleri de deneyebilirsiniz. Bu da fotoğraf makinesi çantanın farklı renk ve modeldeki bir başka versiyonu; dilerseniz daha farklı materyaller ve renkler tercih ederek de aynı modelden elde edebilirsiniz.

Fotoğraf Makinesi Çantası Yapımı 6