Kapat

Gizli Kitap Kutu Yapımı

Anasayfa
Dekorasyon Gizli Kitap Kutu Yapımı

Her insanın saklamak istediği bazı değerli eşyaları vardır. Bu değerli eşyalar bazen maddi olarak değerli olan takı ya da müvevherlerken, bazen de kimsenin görmesini istemediğiniz anılar, özel eşyalar, küçük aksesuarlar olabilir. Değerli eşyalarınızı saklamak için herhangi bir kutu kullanmanız; ya önemsiz sanılarak kaybolmalarına ya da ayrı bir yere koyulduğu için daha çok kendilerini belli etmelerine neden olacaktır. Bunun yerine tamamen ortalıkta duracakları ama asla dikkat çekmeyecekleri farklı ve biraz da oyunla tamamen güvende olacakları bir saklama alanı yaratmak istemez miydiniz? Piyasada bulabileceğiniz kitap kutular, bu konuda size yardımcı olacak en güzel gizli saklama alanlarından biridir fakat ederinin çok üstünde olan fiyatları ve genelde takım halinde satılmaları sonucu kitap kutuları satın almak akıllıca bir yöntem olmayacaktır. Bunun yerine tamamen basit ve kolay bulunabilen malzemelerden kendi gizli kitap kutunuzu yapabilir ve özel bir saklama alanı oluşturarak, ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Gizli kitap kutu yapımı için gerekli olanlar şunlar:

Malzemeler:

-Karton kutu, (Çoğu satın alınan ürünün dışında olan ya da kargoların geldiği kendinden kapaklı, karton kutulardan biri. Mümkünse kitap boyutuna yakın boyutlarda tercih etmeniz önerilir.)
-Mukavva,
-Karton parçası,
-2 farklı desende dekoratif kağıt ya da kumaş,
-Beyaz boya,
-Yapıştırıcı.

Gizli Kitap Kutu Yapımı 1

Gizli kitap kutunun yapımı için size gereken ana malzeme; yukarıdaki görselde gördüğünüz kutu olacak. Eğer bu kutudan bulamıyorsanız; kartondan kendiniz de yapabilirsiniz. Hazırladığınız karton kutunun yan kenarlarından 3 tanesine, beyaz boya yardımıyla sayfa şeklinde görünmesini sağlayacak çizgiler çizin ve kurumaya bırakın.

Gizli Kitap Kutu Yapımı 2

Kuruyan kutunun boyamadığınız tek kenarına, yani kitabın sırtı olan kısma karton parçasından kestiğiniz bir parçayı bombeli şekilde yapıştırın. Kutuya gerçekçi bir kitap görünümü vermek için; hafif bombeli görüntüyü düzgün bir şekilde oluşturmanız gerekiyor.

Gizli Kitap Kutu Yapımı 3

Kutunun taban kısmından biraz daha büyük iki adet parçayı mukavvadan kesin ve kutunun bir tabanına, bir de kapağının üstüne bu parçaları düzgün bir şekilde yapıştırın. Bunlar, kitabınızın kapakları görünümünde olacak.

Gizli Kitap Kutu Yapımı 4

Sırada formu oluşan kitap kutunun dekoratif süslemelerini yapma işlemi var: Kutunun iç kısmı için uygun bulduğunuz desenli bir kağıdı, kumaşı ya da hayal gücünüze uygun herhangi bir materyali, hatta hariyayı aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi kutunun tüm iç kısımlarına yapıştırın. Kutunun içine eşyalarınızı koyduğunuzda daha güzel ve dekoratif bir görünüm oluşacaktır.

Gizli Kitap Kutu Yapımı 5

Son olarak kitap kutunun dış kısmını süslemeniz gerekiyor: Yine tercih ettiğiniz desende bir kağıt ya da kumaşla kitabın dış kısmını kaplayın. Kapladığınız kitap kutunun kenarına etiket yapıştırabilir, kitap isimleri yazabilir, daha gerçekçi bir görünüm verebilirsiniz.

Gizli Kitap Kutu Yapımı 6

Kitap kutunuz bitti; artık kitaplığınızda bulunan kitaplarınızın arasına bu kutuları koyabilir ve saklamak istediğiniz her şeyi içinde korkmadan saklayabilirsiniz.

Gizli Kitap Kutu Yapımı 7