Gökkuşağı Şeklinde Okuma Köşesi Yapımı

Kitap okumak, dünyadaki en önemli eylemlerden biridir. Yaratıcılığı arttırmak, hayal gücünü genişletmek, öğrenmek, zaman geçirmek…

  • 23 Nisan 2017
  • Gökkuşağı Şeklinde Okuma Köşesi Yapımı için yorumlar kapalı

Gökkuşağı Şeklinde Okuma Köşesi Yapımı

Kitap okumak, dünyadaki en önemli eylemlerden biridir. Yaratıcılığı arttırmak, hayal gücünü genişletmek, öğrenmek, zaman geçirmek… Kitapların bizlere kazandırdığı güzel özellikler saymakla bitmez. Çocuklarınıza da küçük yaşlarda bu alışkanlığı edindirmeniz çok iyi olacaktır. Onlara okumayı sevdirecek, evin dekorasyonuna büyük bir katkısı olacak, güzel ve eğlenceli bir okuma köşesi yapmaya ne dersiniz? Yapımı biraz zor, malzemesi biraz çok olsa da ve işçilik gerektirse de; bu okuma köşesine herkes bayılacak! Okuma köşesi için ihtiyacınız olan malzemeler de şunlar:

-2 adet Uzun C şeklinde kesilmiş ahşap tabla,
-İki adet küçük kare ahşap parça,
-İnce ahşap sopalar,
-Gökkuşağı reklerinde uzun bir kumaş,
-Renkli boyalar,
-Beyaz kalın kumaş,
-Elyaf,
-El aletleri

Gökkuşağı Şeklinde Okuma Köşesi Yapımı

Kitaplığınızı yapacağınız parçalar yukarıdaki şekilde olduğu gibi görünmeli. Bu parçalara yine yukarıdaki gibi eşit aralıklarla, karşılıklı iki delikten oluşan geçirme noktaları oluşturun. Bu noktaların içine ince sopaları sokacağınız için; matkapın ucunu ona göre ayarların ve sığmalarını sağlayın. Parçalarından birine çubukları sokun. Kumaşı da aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi çubuklara geçirip dikin.

Gökkuşağı Şeklinde Okuma Köşesi Yapımı

Bu parçayı hazırladıktan sonra, diğer parçayı da sopaların açıkta kalan ucuna sokun ve alt kısımlarına kare tahta parçaları takıp birbirilerine tutturun ve ayakta kalmalarını sağlayın. Ahşap kısımları gökkuşağı renklerinde boyayın ve kurumaya bırakın.  Kitaplığınız bitti bile!

Gökkuşağı Şeklinde Okuma Köşesi Yapımı

Şimdi sıra okuma minderinin yapımında. Bulut formunda kestiğiniz iki beyaz kumaş parçasını birbirine dikin ve içini elyafla doldurun; işte bu kadar basit! Gökkuşağı kitaplığınızın önüne bulut minderinizi koyun ve kumaş raflara da kitaplarınızı doldurun. Bu harika okuma köşesini herkesin kıskanacağından eminiz!

İşte okuma köşesinin bitmiş hali:

Gökkuşağı Şeklinde Okuma Köşesi Yapımı

Çocuğunuzun hem kitap okuyacağı hem de oyun oynayabileceği harika bir okuma köşesi oldu!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
69 Sorgu Yapıldı. 0,543 Saniyede Olu