Kapat

Gökkuşağı Sepet Seti Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Gökkuşağı Sepet Seti Yapımı
Gökkuşağı Sepet Yapımı

Bazen küçük takı ve aksesuarlar, tokalar, anahtarlar gibi küçük ve kaybolmaya müsait objeleri koyacak küçük sepetler isteriz. Genelde büyük kutu ve sepetler üretildiğinden küçük objeler bu kutuların içinde kaybolur. Halbuki küçük aksesuarlara uygun boyutlarda, rengarenk ve sevimli küçük sepetleriniz olsa… Birkaç renkli yün sayesinde bu küçük sepetleri kendiniz de yapabilirsiniz. Farklı renklerde yünler alın ya da artık yünleri de kullanabilirsiniz. Gökkuşağı renklerini tercih etmeniz daha güzel olacaktır. Bu yünlerin yanında bir tığ, iğne ve makasa ihtiyacınız var. Malzemelerinizi hazırladıktan sonra başlayabilirsiniz: İlk olarak bir renk yünü seçip tığla ilmek atın ve örmeye başlatın. Tığ işi biliyorsanız; bu sepetleri yapmanız sizi hiç yormayacaktır. Aşağıdaki görselde gördüğünüz adımları izleyerek yuvarlak bir taban oluşturmanız gerekiyor. Tığla birlikte spiral şeklinde arttırarak sepetin tabanını yaptıktan sonra, düz bir şekilde yukarı doğru  sepetin yan kısımlarını yapmanız gerekiyor. Bu işlemi yaparken, yuvarlak taban bittikten sonra son ördüğünüz noktadan yukarı doğru yeni bir ilmek atın; zaten kendiliğinden yan duvarlara başlamış olacaksınız. Yeterli boyuta geldiğinizde keserek örgü sepeti bitirebilirsiniz.

Gökkuşağı Sepet Seti Yapımı 1

Bir sonraki rengi seçin ve az önce yaptığınız sepetin bir boy küçüğünü yapmaya başlayın. Yine aynı adımları tekrarlayarak bu sepeti de örün. Ardından bir sonraki renkle de bu sepetin bir boy küçüğünü yapın.

Gökkuşağı Sepet Seti Yapımı 2

Amaç; iç içe geçecek birkaç renkli sepet yapmak ve gökkuşağı görünümü oluşturmak. Boy boy sepetlerinizi yaptıktan sonra, onları iç içe koyarak saklayabilir, ihtiyacınız olduğunda alıp kullanabilirsiniz ya da bu sepetleri yan yana güzel bir görsel oluşturacak şekilde koyarak içlerine küçük aksesuarlarınızı koyabilir, her rengi farklı bir aksesuar kategorisi için tercih edebilirsiniz.

Gökkuşağı Sepet Seti Yapımı 3

“Gökkuşağı Sepet Seti Yapımı” üzerine 1 yorum

  1. yusuf betül says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir