Kapat

Gömme Dolap Dekorasyon Fikirleri

Anasayfa
Dekorasyon Gömme Dolap Dekorasyon Fikirleri

Özellikle eski evlerde çok olan gömme dolap ya da yüklük denilen dolaplar, normal dolaplara göre çok daha geniş bir alana sahip olan ve genelde iki yana açılan ahşap kapısı bulunan bölmelerdir. Hemen hemen bütün eski evlerde bulunan bu dolaplar, günümüzde birçok modern evde de giyinme bölümü adı altında bulunuyor. Eğer sizin de evinizde gömme dolap ya da yüklük olarak adlandırılan küçük dolap bölmelerinden varsa; o bölmeyi eşya depolama amacının dışında çok farklı şekillerde de kullanabilirsiniz. Okuma köşesi, hobi bölümü, çalışma alanı… Birbirinden farklı birçok şekilde değerlendirebileceğiniz gömme dolap ve yüklük bölmeleri için değişik fikirler arıyorsanız; bu fikirlerden birini kendi evinizde uygulayabilirsiniz. İşte gömme dolap dekorasyon fikirleri…

Eğer gömme dolabınızı amacı dahilinde kullanmak istiyorsanız; daha düzenli bir eşya depolama alanı oluşturabilirsiniz. Birçok yapı markette ve mobilya dükkanında bulabileceğiniz açık raf sistemlerinden kullanarak düzgün bir dolap elde edebilirsiniz. Dekoratif bir görünüm için, arka fonunu odanın renginden farklı olan canlı bir tonda boyadığınız gömme dolabın kapaklarını çıkarabilir, içine açık raf sistemi yaparak dekoratif bir dolap oluşturabilirsiniz.

Gömme Dolap Dekorasyonu 1

Gardrop olarak kullanacağınız gömme dolabınızın içindeki karmaşık görüntüyü önlemek için; iç kısmına tam sığacak bir dresuarı içine koyabilir, üstüne küçük bir askı sistemi kurarak düzenli bir görüntü elde edebilirsiniz.

Gömme Dolap Dekorasyonu 2

Evlerin dekorasyonunu bozan bir detay da ortalıkta duran çamaşır makineleridir. Küçük banyolara sığmayan, banyoya koyulduğunda da kötü görünen çamaşır makineleri için evinizde bir çamaşır odası olması çok kullanışlı ve güzel bir fikirdir. Bunu yapamıyorsanız; gömme dolabınızı küçük bir çamaşır odası olarak kullanabilirsiniz. Üst üste koyacağınız çamaşır ve kurutma makinelerinin yanına küçük bir askı asarak yıkanan kıyafetleri ütü öncesinde o alanda saklayabilirsiniz.

Gömme Dolap Dekorasyonu 3

Eğer bir odanızda küçük bir gömme dolaba sahipseniz; içini kitaplık formunda raf sistemiyle döşeyerek  ve alt kısmına da sepetli bir komidin yerleştirerek dekoratif ve depolama amaçlı kullanmanız da mümkün.

Gömme Dolap Dekorasyonu 4

Gömme dolaplar için en çok tercih edilen fikirlerden biri de o bölgeyi çalışma alanına dönüştürmek! İçine boydan boya bir çalışma masası ve raf sistemi çakarak güzel ve gizli bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz.

 

Özellikle hobilerinizi kolayca yapabileceğiniz, bütün hobi malzemelerinizi saklayabilecek bir alan arıyorsanız; gömme dolabın içini hobi çalışma masasına dönüştürebilirsiniz. Hem hobi ürünlerinizi saklayabileceğiniz, hem de çalışma alanı olarak kullanabileceğiniz bir depolama alanı harika olacaktır.

Gomme Dolap Dekorasyonu 5

Gömme Dolap Dekorasyonu 6

Biraz daha modern bir çalışma alanı da harika görünebilir. Bu fikirde olduğu gibi haritalar, gidilen yerlerde çekilen fotoğraflar, manzara görselleri gibi dünyanın her köşesinden görsellerle kaplanmış bir duvarın önünde sade bir çalışma masası, üstünde de yine dünyanın her köşesinden dekoratif aksesuarlarla süslenmiş. Bu tarz modern bir köşe evinize dekoratif bir güzellik katacaktır.

Gömme Dolap Dekorasyonu 7

Çalışma alanı olarak değerlendirdiğiniz gömme dolabın kapağını çıkarmazsanız; kapattığınızda dolap gibi görünen size ait gizli bir alana sahip olmuş olursunuz. Hem böylelikle kapağın arka kısmına monte edeceğiniz farklı organizer fikirleri sayesinde depolama alanı da elde etmiş olacaksınız. Bu fikirde olduğu gibi metal raf organizeri kapının iç tarafına monte ederek düzenli bir sistem oluşturulmuş; hobi ve el işi malzemelerinin depolandığı bir alan yaratılmış.

Gömme Dolap Dekorasyonu 8

Eğer gömme dolabın bulunduğu odayı oturma odası ya da yemek odası yapma şansınız varsa; içini güzel desenli duvar kağıtlarıyla süslediğiniz gömme dolabın kapaklarını çıkarıp altına bir dresuar, üstüne de dekoratif raflar koyarak güzel bir içki köşesi yapmanız da güzel bir fikir olacaktır.

Gömme Dolap Dekorasyonu 9

Gömme dolabınızı güzel bir okuma köşesine de çevirebilirsiniz. Alt kısmına güzel bir bank sistemi yapacağınız gömme dolabın üst kısımlarına raflar ve raflara da kitaplar koyarak dinlecebileceğiniz gizli bir alan yaratabilirsiniz.

Gömme Dolap Dekorasyonu 10

Hatta üst kısmına askılar, sepetler, raflar koyarak gizli bir portmanto da elde edebilirsiniz.

Gömme Dolap Dekorasyonu 11

Çocuk odaları için güzel bir fikir olacak olan bu dekorasyon fikirinde de gördüğünüz gibi; güzel desenli bir duvar kapıdıyla kapladığınız gömme dolabın içini güzel bir oyun, okuma ve dinlenme köşesine dönüştürebilirsiniz. Küçük raflar, askılar, kitaplar ve oyuncaklarla süslediğiniz bu köşe çocuklarınız için özel bir alana dönüşecektir.

Gömme Dolap Dekorasyonu 12

Eğer bebek odasında bir gömme dolap varsa, kapaklarını çıkardığınız bu alanı dekoratif duvar kağıtlarıyla kaplayıp bebeğin beşiğini bu alana koyabilir, ön kısmını cibinlik tülle kapatıp güzel bir uyku köşesi elde edebilirsiniz.

Gömme Dolap Dekorasyonu 13