Kapat

Gönen İğne Oyası Modelleri

Anasayfa
İğne Oyası Gönen İğne Oyası Modelleri

Gönen iğne oyaları yapılış aşamalarına ve el becerilerine göre kısa veya uzun zamanda bitebilir. Uzun zamandır oya işi yapanlar birkaç günde işi bitirirken, işe yeni başlayanlar veya tecrübesiz olanların oya işleri, birkaç ay hatta daha fazla sürede bitebilir. Gönen iğne oyası, yıllardır Gönen’de yaşayan bayanların, vazgeçilmez geçim kaynağı haline gelmiştir. Bu sayede bayanlar, bu geçim kaynağı sayesinde, kazançlarını alın teriyle elde etmeye başlamışlardır.

İğne oyaları yapılırken akla ilk olarak, kasnak işleri, yazma oyaları, danteller ve yatak örtü işleri gelmektedir. İğne oyalarının diğer oya işlerinden farkı, iğne ile yapılmalarından kaynaklanmaktadır. İğne işleri, tığ işlerine oranla, çok daha zor yapılan bir iş olmakla birlikte işin sonucunda, son derece güzel görünüme sahip beceriler ortaya çıkmaktadır. Bu alanda yapılan gönen iğne oyası yazma örneği işleri, tüm bayanlar tarafından tercih edilmektedir. Etamin iğnesi ve özel ipek oya iplikleriyle yapılan yazmalara işlenen oyalardaki örnek ve desenlere göre, iplik kalınlıkları değişebilmektedir.

Birbirinden güzel desenlere sahip Gönen iğne oyası havlu kenarı modelleri için sağlam olarak bilinen floş polyester ipler tercih edilmektedir. Floş polyester ipler, uzun süre dayanıklı olması, ütü gerektirmeyen bir ip olması, kaliteli ve kolay dikilebilir olması sebebiyle havlu kenarlarının vazgeçilmezidir. Diğer tercih edilen iplerde, ütülme işlemi çokta zor değildir. Ütülenecek olan iğne oyalı işin üzerine ıslak bir tülbent konularak ütüleme kolaylıkla yapılabilir.

Gönen İğne Oyaları

Gönen iğne oyası modelleri, görsel olarak da çok güzel bir görünüme sahiptir. Yıllardan beri modası geçmeyen iğne oyaları, her zaman gözde seçimlerden olmuştur. Her tülbendin deseni birbirinden farklıdır. Bu farklı tülbentlere göre, farklı oya işleri yapılmaktadır. Tülbentlerin renklerine ve desenlerine göre yapabileceğiniz oya modellerini, kendi hayal gücünüze göre de tasarlayabilirsiniz. Gönen oya örnekleri sayesinde çeyizlerinizi tamamlayabilirsiniz. Birbirinden güzel modelleri, sevdiklerinizle paylaşabilir, bu işin meraklılarına örneklerinizi satabilirsiniz. Ayrıca yepyeni Gönen iğne oyası modelleriyle de sizler de yaptığınız işlerin çeşitliliğini arttırabilirsiniz.