Kapat

Gözlük Kılıfı Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Gözlük Kılıfı Yapımı

Bahar ve yaz aylarının en çok kullanılan aksesuarlarından biri olan güneş gözlükleri; güneşten bizi korumalarının yanı sıra kıyafetleri tamamlayıcı özellikleriyle de vazgeçemediğimiz, yaz aylarında üstümüzden eksik olmayan parçalardır. Çok sevdiğiniz o renkli, yaza uygun, aynı zamanda sizi güneşin zararlı ışınlarından koruyan güzel aksesuarlarınızın çantanızın içinde kırılmasını istemezsiniz; değil mi? Bunun için güneş gözlüklerinizin sizi koruduğu gibi, sizin de onu koruyabileceğiniz güzel ve basit bir güneş gözlüğü kılıfı yapabilirsiniz. Piyasada bulunan düz ve sıkıcı güneş gözlüğü kılıf modelleri yerine kendi başınıza kolay yöntemlerle yapabileceğiniz, renkli ve eğlenceli olacak, tamamen sizin tarzınızı yansıtacak farklı güneş gözlüğü kılıflarını yapabilmek için ihtiyacınız olan malzemelerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Malzemeler:

-Renkli ve desenli kumaş,
-Beyaz renkte astar,
-Beyaz kumaş parçası,
-Renkli fermuar,
-Bir parça renkli yün,
-Dikiş malzemeleri,
-Model kağıdı.

İlk adım olarak, model kağıdının üstüne aşağıdaki görselde de gördüğünüz formu çizmeniz gerekiyor. Güneş gözlüğünüzün boyutundan biraz daha büyük, içine rahatça sığabileceği ve bir güneş gözlüğünü andıran bu formu model kağıdından kestikten sonra üstüne dilerseniz baskı yöntemiyle, güveniyorsanız şık bir el yazısıyla İngilizce’de bir nevi güneş gözlüğü anlamına gelen ‘Sunnies’ kelimesini yine aşağıda gördüğünüz gibi yazın ya da yazdırın.

Gözlük Kılıfı Yapımı 1

Hazırladığınız bu model kağıdını, zevkleriniz doğrultusunda tercih ettiğiniz desenli kumaşın üstüne koyun ve iki adet bu forma sahip olan parçayı kumaştan kesin. Dilerseniz bu iki parçayı farklı kumaşlardan keserek daha renkli ve daha çok yaz aylarına yakışan canlılıkta bir güneş gözlüğü kılıfı da elde edebilirsiniz.

Güneş gözlüğünün dış hatlarını içeren iki adet parçayı kestikten sonra, içindeki el yazısı yazıyı bütün halde düzgün bir şekilde keserek beyaz kumaşın üstüne koyun ve şablon olarak kullanın. Beyaz kumaştan da bütün halde yazıyı içeren bir parçayı kestikten sonra, az önce kesmiş olduğunuz güneş gözlüğünün ana parçaları olan desenli kumaşlardan birinin üstüne yazıyı dikin.

Gözlük Kılıfı Yapımı 2

Güneş gözlüğünün iki ana parçasını yüz kısımları içte kalacak ve birbirine değecek şekilde, arasına da görselde olduğu gibi fermuarı koyarak iğne yardımıyla tutturun.

Gözlük Kılıfı Yapımı 3

Fermuarın iki kenarına, güneş gözlüğünün iki düz kenarını dikin.

Gözlük Kılıfı Yapımı 4

Güneş gözlüğü kılıfının daha sert ve dolgun olması için, iç kısmına yine aynı boyutlarda ve şekillerde kestiğiniz iki iç astar parçasını da dikin. Bu astarları kalın kumaştan, ince süngerden ya da farklı materyallerden yapabilirsiniz.

Gözlük Kılıfı Yapımı 5

Güneş gözlüğü kılıfının kenarlarını da tamamen tersten dikin ve ardından yüzünü çevirin. Şimdi sıra yapacağınız son işlemde: Renkli bir yün parçasını kullanarak küçük, düzgün bir ponpon yapın. Yaptığınız bu ponponun kenarına takı tasarımında kullanılan küçük, metal halkalardan takın ve bu metal halkayı da yapmış olduğunuz güneş gözlüğü kılıfının fermuarına düzgünce geçirin: güneş gözlüğü kılıfınız bitmiş olacak.

Gözlük Kılıfı Yapımı 6

Artık güneşli günlerde çantanızdan ayırmayacağınız, yaz aylarına çok yakışan renkli bir güneş gözlüğü kılıfına sahip oldunuz. Gözlük Kılıfı Yapımı 7