Kapat

Halka Atma Oyunu Yapımı

Anasayfa
Okul Öncesi Halka Atma Oyunu Yapımı

Artık havalar düzelmeye başladı ve baharın etkileri kendini iyiden iyiye gösteriyor. Ailece güzel havaların tadını çıkarmak, tatil günlerinde güneşin altında güzel zamanlar geçirmek, piknik yapmak, balkon ve bahçelerde eğlenmek herkesin hakkı. Bu gibi zamanlarda gerek ailecek oynayabileceğiniz, gerekse siz işlerinizi hallederken çocukların takım halinde oynayarak hatta yarışarak iyi zaman geçirebilecekleri güzel bir açık hava oyunu çok işinize yarayacaktır. Hem güvenli, hem sağlıklı, hem kendi başınıza yapabileceğiniz, hem de büyük- küçük herkesin oynayabileceği ve beğeneceği bir oyun fikrimiz var: Halka atma oyunu! Basit malzemelerle kısa sürede yapabileceğiniz bu halka atma oyununu takımlar halinde oynayabilir, sıcak havalarda açık havanın tadını çıkarabilir, kötü havalarda evinizde de oynayabilirsiniz. Yapmanız gereken ilk şey; gereken malzemeleri bulmak:

Halka Atma Oyunu Yapımı 1

Malzemeler:

-Ahşap yuvarlak tabla, (Pizza ya da peynir servis altlığı olarak üretilen yuvarlak ahşap tablaları da kullanabilirsiniz.)
-5 adet ince ahşap çıta, (Hepsi aynı uzunluk ve genişlikte olmalı.)
-Ahşap boyası,
-İnce halat ip,
-Renkli elektrik bantları ya da dekoratif bantlar,
-Matkap, vida, kuvvetli bir yapıştırıcı.

İlk önce bütün ahşap parçaları boyayın. Tablayı ve çıtalardan bir tanesini aynı renge, diğer dört çıtayı farklı renklere boyayın ve kurumaya bırakın. Bütün parçaların iyice kuruduklarından emin olduktan sonra, alın ve el aletlerini de yanınıza alarak monte işlemine başlayın. Yuvarlak tablanın üstünde ölçüm yaparak, birbirine eşit uzaklıklarda olacak şekilde delikler açmanız gerekiyor. İlk olarak yuvarlak tablanın tam ortasına, çıtanın girebileceği kadar bir delik açtıktan sonra iyice yapıştırıcı sürdüğünüz çıtayı delikten içeri sokup sabitleyin. Sonra eşit aralıklarla bu çıtanın hizasında iki uca aynı şekilde delik açın. Ardından ortada duran çıtanın diğer iki ucunda da aynı hizayla iki delik açın. Her deliğe çıtaları aynı şekilde tutkallayıp sokun ve yapıştırın. Ardından kurumaya bırakın.

Halka Atma Oyunu Yapımı 2

Halka atma oyununun tablası hazır hale geldi bile; şimdi sırada atılacak olan halkaların yapımı var. Bu işlem de oldukça basit: İnce halat ipten eşit uzunlukta parçalar kesin. Bu parçaları, renkli bantları ve tutkalı yanınıza alarak halkaların yapımına başlayın.

Halka Atma Oyunu Yapımı 3

Kestiğiniz ipleri halka şekline getirin ve renkli bantlarla ilk önce uçlarını birbirine yapıştırın. Ardından halka şekline gelmiş olan bütün ipi bantla çevreleyerek renkli bantla döşenmiş halkalar elde edin.

Halka Atma Oyunu Yapımı 4

Burada dikkat etmeniz gereken nokta; her takım için farklı renkte halkalar oluşturmak olacak. Her takım için farklı renkte bir bantla çevrelenmiş, 5-10 civarı halka yaptıktan sonra artık oyununuz bitmiş olacak. Artık rahatlıkta tadını çıkarabilir ve eğlenebilirsiniz. Her takım ya da oyuncu kendi rengini seçip halkalarını aldıktan sonra, eşit uzaklıkta durarak tabladaki çıtalara uzaktan attığı halkaları sokmaya çalışacak ve çok eğleneceksiniz!

Halka Atma Oyunu Yapımı 5

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir