Kapat

Hamak Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Hamak Yapımı

Yazın yaklaşmasıyla birlikte gün geçtikçe güzelleşen havalar sonucu, herkes kendini dışarı atmaya başladı. Açık alanda güzel havanın tadını çıkarmak için yapılan aktiviteler, balkon ve bahçe keyifleri, havalar güzelleştikçe dışarıya taşınan yaşam alanları bu mevsimin vazgeçilmezi haline geldi. Yaz akşamlarının keyfini doyasıya çıkarmak ve güzel açık havada biraz dinlenmek, aynı zamanda da eğlenmek için bahçenize ya da balkonunuza bir hamak koymaya ne dersiniz? Piyasada bulabileceğiniz ucuz hamak modellerinin kalitesiz yapısı ve dayanıksızlığı göz önünde bulundurulduğunda, kaliteli olan modellerin de yüksek bütçesine bakıldığında; en mantıklısı kendi hamağınızı kendiniz yapmanız olacak. Bunun için size yardımcı olacak güzel ve basit bir hamak yapımı tarifimiz var. Dilediğiniz renk ve desende, dilediğiniz boyutlarda yapabileceğiniz ve tamamen size özel olacak hamak modeliniz herkesin beğenisini kazanacak ve yaz aylarının tadını çıkarmanızı sağlayacak. İşte hamak yapımı için ihtiyacınız olan materyaller:

Malzemeler:

-Dilediğiniz renk ya da desende büyük bir kumaş, (Kalın ve dayanıklı kumaş modellerinden birini tercih etmeniz önerilir.)
-Keten kumaş parçası,
-Deri ya da süet şerit,
-Kalın halat ip,
-Dikiş malzemeleri ve makas.

Hamak Yapımı 1

Şimdi hamağın yapımına başlayabilirsiniz. İlk olarak, tercih ettiğiniz kumaştan uzun bir dikdörgen parça kesin. Bu parça, 1.5- 2 metre civarı bir uzunlukta ve 1 metre civarı bir genişlikte olabilir. Kestiğiniz kumaşın kenarlarını dikerek sağlamlaştırın. Dilerseniz; kumaşı iki kat da yapabilirsiniz; böylece daha kalın ve sağlam olacaktır.

Hamak Yapımı 2

Diktiğiniz kumaşın dar olan üst ve alt kısımları için; keten kumaş parçasını katlayıp üst üste dikerek yaptığınız hafif lastiğimsi ve sert şeritleri hazırlayın. Ardından kumaşın bu bölgelerini bu şeritlerin etrafını bir kere saracak şekilde katlayarak uç kısmını dikin ve kumaşı büzdürün.

Hamak Yapımı 3

Süet ya da deri şeritten eşit uzunlukta parçalar kesin ve hamağın dar olan kısımlarını ölçerek, eşit aralıklarla şeritleri dikecek şekilde iğneleyin ve ortadan katlayıp halka şekline getirdiğiniz şeritleri bu bölgelere, 3-4 santim civarı aralıklarla dikin.

Hamak Yapımı 4

Diktiğiniz bu şeritlerin üstünü dikiş yardımıyla sağlamlaştırın.

Hamak Yapımı 5

Tercih ettiğiniz halat iplerden kestiğiniz uzun parçaları, aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi halka kısımlardan tek tek geçirin.

Hamak Yapımı 6

Bütün ipleri, çok kuvvetli olacak şekilde uç kısımlarda büyük bir düğüm haline getirin. Bu kısımların çok sağlam olması ve iplerin büyük bir halka oluşturması gerekir.

Hamak Yapımı 7

Bu işlemden sonra hamak bitmiş olacak; artık ağaçtan ağaca ya da taşıyacak kadar güçlü herhangi bir demir ya da beton kolona hamağınızı bağlayabilir ve açık havanın tadını çıkarabilirsiniz.

Hamak Yapımı 8

Hamak Yapımı 9