Hücre Modeli Proje Ödevi Yapılışı

                Fen Bilgisi dersinin vazgeçilmezlerinden olan hücre modeli proje ödevi, özellikle çocukları çok zorluyor. Çünkü bu tür projeler, biraz zahmetli ve uzun süreli oluyor. Hücre ödevi yapılacağı zaman, hayvan hücresi mi yoksa bitki hücresi mi yapılacağına iyi karar verilmesi gerekir. Çünkü her hücrenin şekli birbirinden farklıdır. Bu nedenle her hücre modeli ödevi için farklı malzemelere ihtiyaç olacaktır.

Hücre modeli nasıl yapılır? Hücre modeli yapılırken öncelikle hangi hücrenin yapılacağı belirlenir ve daha sonra yapılacak olan hücreye uygun malzemeler tedarik edilir. Hücre modeli hazırlama için kullanılacak olan malzemeler;

  • Limon aramalı jöle,
  • Açık renkli meyve suyu,
  • Kuru üzüm, fasulye, uzun jelibon ( şekil için ), mandalina, kuru meyveler,
  • Büyük plastik bir poşet,
  • Büyük bir kase,
  • Buzdolabı,

Hücre Modeli Ödevi 1

Hücre performans ödevi için ilk olarak seçtiğiniz derin ve büyük kabın içerisine jöleyi hazırlamanız gerekiyor. Tarifteki gibi jölenizi hazır hale getirin. Hazırlamış olduğunu bu jöle, sizin hücrenizin sitoplazmasını temsil edecek.

Hücre Modeli Ödevi 2

Ardından hazırlamış olduğunu jölenizi, büyük bir kase içerisine yerleştirmiş olduğunuz poşete boşaltın. Bunun için buz dolabı poşetlerini de kullanabilirsiniz. Daha sonra bunu buzdolabının buzluk kısmına koyun.

Hücre Modeli Ödevi 3

Ardından hazırlamış olduğunu jölenizi, büyük bir kase içerisine yerleştirmiş olduğunuz poşete boşaltın. Bunun için buz dolabı poşetlerini de kullanabilirsiniz. Daha sonra bunu buzdolabının buzluk kısmına koyun.

Hücre Modeli Ödevi 4

1 saat kadar bir süre jelatininizi buzdolabında bekletin ve daha sonra çıkarın.

Hücre Modeli Ödevi 5

Hücrenin içerisinde bulunan kısımları temsil etmesi için torbanın içerisine fasulye tanelerinizi, şekilli şekerlerinizi ve jelibonlarınızı koyun.
Hücre Modeli Ödevi 6

Şekerleri ve diğer malzemeleri içine attıktan sonra eliniz ile parçaları farklı noktalara itin. Çünkü hücre hazırlandıktan sonra her şekle bir isim için pankart hazırlayacak olabilirsiniz.

Hücre Modeli Ödevi 7

Daha sonra hazırladığınız hücre modelini tekrar buz dolabınızın buzluk kısmına koymanız gerekiyor. Bu sayede şekilleriniz de yerlerinde donmuş olacak.

Hücre Modeli Ödevi 8

1 saatlik bir beklemeden sonra malzemenizi buzluktan çıkarın ve üzerini isimleri ile şekillendirin. Okul projelerinin vazgeçilmez örneklerinden olan hücre projesi, öğretmenlerin beğendiği, sizin de kavrayabildiğiniz güzel bir deneyim olacak.