İğne Oyası ve Tığ İşi Çember Oyaları

Çemberler, yazma ve tülbentlerin bir başka adıdır. Çember ibaresi, günümüze göre eskilerde çok daha fazla kullanılmaktaydı.


İğne Oyası ve Tığ İşi Çember Oyaları

Çemberler, yazma ve tülbentlerin bir başka adıdır. Çember ibaresi, günümüze göre eskilerde çok daha fazla kullanılmaktaydı. Fakat bazı büyüklerimiz ve bu isme alışmış olanlar, hala tülbent ve yazmalar için çember kelimesini kullanmaktadırlar. Çember oyası örnekleri, yen dönemlerde eskiye göre çok daha farklı desenlerden oluşmaktadır. Çember oyalarının en vazgeçilmez örnekleri, yine iğne oyaları, tığ oyaları, mekik oyaları ve boncuk oyalarından yapılmaktadır. En zengin çeşitler için, yeni örnekler incelendiği zaman, bayanlar birbirinden güzel paylaşımlarla karşılaşıyor.

Çember oyaları işlenirken, zorluk ve kolaylıklarına göre modeller tercih edilebilir. Her bayan aynı ölçüde el işi yapma becerisine sahip değildir. Bu yüzden yüzlerce çeşit arasından bir tanesi seçilerek, tasarımlar oluşturulabilmektedir. Çember kenar örnekleri için sade olanları tercih edenler, çemberlerin desenlerine ve renklerine göre sade oyalar hazırlayabilirler. Üzüm salkımı modeli, çiçek modelleri, geometrik modeller, badem modeli, yaprak motifleri gibi birçok desen ve model sayesinde birbirinden güzel kenar oyaları hazırlanabilir. Bunun dışında bir de gösteriş ve şatafattan hoşlanan bayanlar, boncuklu çember oyaları ile ilgili hazırlanmış olan örnekleri inceleyebilirler. Boncuklu oyalar hazırlanırken, kum boncuk, arpa desenli boncuk, uzun boncuklar, yuvarlak boncuklar veya oval tipli boncuklar tercih edilebilir. Yine yapılacak olan kenar örnekleri, çemberlerin desen ve renklerine göre hazırlandığı zaman çok daha uyumlu bir şekilde tasarlanmış olacaktır.

İğne Oyası ve Tığ İşi Çember Oyaları

                İğne oyası çember oyaları, çember kenarları için yapılan en zor oya modelleri arasından bir tanesidir. Bu işi yapabilmek diğerlerine göre daha çok zaman ve sabır gerektiriyor. Çember oyası modelleri arasında bulunan en güzel örnekler, iğne oyası örnekleri olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar zor olsa da, iğne oyası ile yapılan çember kenarları, çok güzel ve gösterişli bir görünüme sahiptir. Belediye kurslarından veya internet dünyasından bu el işi ile ilgili tüm ayrıntılı açıklamaları, herkes öğrenebilir. Çok zarif ve şık çember oyaları elde etmek için, her bayan kendi hamaratlıklarını göstermelidir. Bu sayede çok daha farklı tasarımlar da ortaya çıkabilir. Çeyiz ve günlü kullanımlar için birbirinden güzel çember oyaları sizleri bekliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. neşe dedi ki:

  Süper olmuş yapanın ellerine sağlık

 2. akif yıldırım dedi ki:

  İğne oyaları çok güzel. Videolu anlatım yok mu ?

  1. Aslı dedi ki:

   İğne oyaları kategorisinde videolu anlatımlı iğne oyaları paylaşılmaktadır.

BİR YORUM YAZ
83 Sorgu Yapıldı. 0,717 Saniyede Olu