Kapat

İplerle Avize Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY İplerle Avize Yapımı
İplerle Avize Yapımı

Pahalı aydınlatmalara tonlarca para vermekten bıktıysanız; size çok basit bir avize yapımını anlatacağız. Çok malzeme ve çok az masrafla, yine çok az zamanınızı alacak olan bu avize, özellikle genç odalarında ve evlerinde çok güzel duracaktır. Işığı şekilli formlarda geçirecek, mekanın ışıl ışıl olmasını sağlayacak, sizi ve cebinizi yormayacak olan bu avize için gereken malzemeleri de şöyle sıralayabiliriz:

-Plastik ya da metal, geniş bir halka, (Hobi dükkanlarında bulabilirsiniz.)
-Farklı renklerde birkaç yün,
-İnce tel,
-Çift taraflı bant,
-Kesici aletler.

İplerle Avize Yapımı

Bu avizenin yapımı da malzemeleri kadar zahmetsiz; seçtiğiniz halka malzemenin (Dilerseniz eski avizelerin metal parçasını da değerlendirebilirsiniz.) etrafını çift taraflı bantla geçin. Etrafını bantla geçtiğiniz halka sizin avizenizin ana parçası olacak. Daha sonra, bir renk ip seçerek şekilde görüldüğü gibi bir kenarını çembere bağlayıp, diğer kenarını aşağı doğru sarkıtlar oluşturacak şekilde oval oval dolayarak gidin.

 

İplerle Avize Yapımı

Bu işlemi bütün ip renkleriyle tekrarlayın. Bu sarkıtları bazen daha kısa, bazen daha uzun yaparak farklı boyutlarda ve farklı renklerde bir abajur oluşturmayı hedefleyin. Farklı ve karışık sarkıtlar yaptıktan sonra, kalan iplerden birini seçerek çemberin etrafını olduğu gibi döne döne gezin ve ipten başka bir şey görünmemesini sağlayın. Bu işlem de bittikten sonra, ince teli iki parçaya ayırın ve çemberin içinde, 5 numaralı görselde olduğu gibi bir artı şekli oluşturun. Daha sonra bu tel artının en orta noktasına bir ip bağlayarak, avizenizi tavana asıp kullanmaya başlayabilirsiniz!

İplerle Avize Yapımı

Avizeniz bittiğinde böyle görünecek:

İplerle Avize Yapımı