İzmir iğne oyaları

İzmirli bayanların yapmış oldukları izmir iğne oyaları. Havlu kenarları, tülbentler, yazmalar, vitrin takımları ve daha bir çok iğne oyası yer alıyor.


İzmir iğne oyaları

İzmirli bayanların yapmış oldukları izmir iğne oyaları. Havlu kenarları, tülbentler, yazmalar, vitrin takımları ve daha bir çok iğne oyası yer alıyor.

İğne ayarı, örgü tekniğiyle yapılan, en gözde el işi modellerimizdendir. Yöresel iğne ayarı modelleri, aslında iğne oyası işi yapan kişinin el emeğinin yanında duygularını da barındırıyor içinde. Bazen bir gurbet acısı olurken, bazen de ağızdan bir türlü çıkmayan kelimelerin ifadeleri gibi işlenebilir. Türk kadınlarımızın çok sevdiği ve çok işlediği iğne oyalarından bir tanesi de İzmir oyalarıdır. Bu alanlarda öyle modeller bulunuyor ki, geleneğimizin çizgilerin de bizlere yansıyor. Hepimiz biliriz ülkemizdeki gelin-kaynana çekişmelerini. İşte kaynana dili örneği de bu çekişmeyi anlatırcasına İzmir iğne oyası örnekleri arasına girivermiştir. Evli olan bireylerin araları açıksa, kırmızının acılığından ileri gelerek, kadın başına kırmızı biber iğne oyası yazma bağlar.

Her yörenin mutlaka diğer yörelerden adını ayırabildiği bir iğne oyası örneği vardır. İzmir iğne oyası modelleri arasında en çok ön planda olan modelse, İzmir Efe iğne oyası modelleridir. Süsleme ve süslenmek amacıyla yapılan Efe iğne modelinde, genç kızların süslü iğne oyalarını poşulara işlenir ve büyük bir özenle hazırlanan bu poşular Efelerin başlarına takılır. İzmir oya örnekleri, sadece Efelerin başlarındaki poşularda değil aynı zamanda, para kesesi, mühür kesesi, mendil kenarı ve damat iç göyneğinde kullanılmaktadır. Ege yöresine ait olan bu oya örnekleri, İzmir dışında İzmir’in yakın çevresindeki illerde de çok tercih edilen örneklerdendir.

İzmir İğne Oyası Örnekleri

Tarihi ve yöresel dokusu harici yapılan İzmir iğne oyası modellerinde, çiçek desenleri hakimiyet göstermektedir. Özellikle karanfil ve bahar çiçekleriyle yapılan iğne oyaları, yazma,  tülbent ve başörtüsü kenarında kullanılmaktadır. En güzel modellerden bir tanesi de, iç içe geçmiş çiçek modelidir. Tıpkı gül motiflerinde olduğu gibi bu model, iki üç yaprak iç içe geçirilecek şekilde yapılmaktadır. Zor ve zahmetli görünen bu örnekleri, dikkatle inceleyip, sabırla deneyen herkes yapabilir. Sıradan modellerden artık sıkıldıysanız, bu örnekleri inceleyip denerseniz, farklı çalışmalar elde edebilirsiniz. Üstelik bu modelleri yazmalarınızda değil, yatak örtüsü, masa örtüsü, dantel takımları gibi alanlarda da kullanabilirisiniz. Tabi ki iğne işi, tığ işinden daha zordur. Fakat zaman ayırıp sabredebildiğiniz taktirde de güzel işleriniz ortaya çıkacaktır.

Yöresel iğne oyaları arasından ; Gönen iğne oyaları, Muğla iğne oyaları, Rize iğne oyaları, sayfalarına göz atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Arzu diyor ki:

    İğne oyaları güzel de yapımı zor. Sitenizdeki anlatımlı iğne oyaları ile bir şeyler yapmaya çalışıyorum. İnşallah kendimi geliştireceğim.

BİR YORUM YAZ
84 Sorgu Yapıldı. 0,609 Saniyede Olu