Kapat

Kadehten Şamdan Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Kadehten Şamdan Yapımı
Kadehten Şamdan Yapımı

Evinizde bulunan aksesuarları amacı dışında, farklı şekillerde de kullanabilirsiniz. Örneğin; bir kadehten harika bir şamdan yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Yapımı çok basit olan bu şamdan, ayrıca çok şık görünüyor. Kış gecelerinizi aydınlatacak, harika görünen bu şamdan aynı zamanda bir kar küresi formunda. Bu dekoratif ürün için çok az malzemeye ihtiyacınız var.

Malzemeler:
-Kullanmadığınız bir iki adet şarap kadehi, (Farklı boyutlarda tercih edebilirsiniz.)
-Küçük objeler, (Pasta süslerini ya da yılbaşı ağaç süslerinden küçük olanları kullanabilirsiniz.)
-Köpük ya da yapay kar. (Eşya kutularından çıkan beyaz köpükleri tercih edebilirsiniz.)
-Karton,
-Silikon,
-Cam boyası,
-Elektrik bantı.

Kadehten Şamdan Yapımı

İlk önce, kadehi kartonun üstüne koyup ağız kısmının etrafını çizerek yuvarlak oluşturun ve bu yuvarlakları kesin. Sonra, kadehlerin bir kısmına bant yapıştırıp (Boyadığınız kısmın düz olması için) sap kısmına doğru geri kalan kısmı boyayın ve kurumaya bırakın.

Kadehten Şamdan Yapımı

Kadehten Şamdan Yapımı

Bu işlemler bittikten sonra, seçtiğiniz malzemelerden bir kolaj oluşturup tek tek karton yuvarlağa yapıştırın ve kurumaya bırakın. Kadehin içine seçtiğiniz kar malzemesini dökün ve kartonu, şekiller kadehin içine girecek şekilde silikonla kadehin ağzına yapıştırın. Kış temalı, kar küreli harika şamdanlarınız hazır! Üzerine mum koyun ve keyfini çıkarın.

Kadehten Şamdan Yapımı

Bu da boyama işlemi olmadan, sadece kar küresi yaparak kullanılan basit bir kadeh şamdan:

Kadehten Şamdan Yapımı

İpucu: Eğer çizim yeteneğiniz varsa, farklı renkte cam boyaları alarak daha farklı bir kadeh şamdan da oluşturabilirsiniz. Resim yapmayı seviyorsanız ve kendinize güveniyorsanız; kar küresi kısmını hiç hesaba katmadan sadece cam boyama yaparak daha farklı ve eğlenceli şamdanlar oluşturabilirsiniz. Bizim ilk verdiğimiz tarif herkesin yapabileceği bir şamdan olduğu için onu tercih ettik. İşte, cam boyama yapabilenler için diğer kadeh şamdan alternatifleri:

Kadehten Şamdan Yapımı

Kadehten Şamdan Yapımı