Kapat

Karadeniz İğne Oyaları

Anasayfa
İğne Oyası Karadeniz İğne Oyaları
Karadeniz İğne Oyaları

Eski zamanlarda yapılan iğne oyası işleri ve diğer el örgü çeşitleri yapıldığı zaman hiç bir bayan bir başkasına bu örnekleri göstermek istemezmiş. Çünkü bu model ve örneklerden oluşan el işleri, genellikle çeyizler için hazırlanıyordu. Genç kızların çeyizlerindeki örnekler ne kadar çeşitli, ne kadar farklı modellerden oluşursa o kadar çok söz ettiriyordu kendinden. Çeyizlerde aynı modeller ortaya çıkmaması için birbirinden örnekleri saklayan bayanlar, şimdilerde paylaşılan örnekleri seçmede zorlanıyor. Karadeniz iğne oyası modelleri de bu örneklerden bir tanesidir. Her yöreye ve ülkemizin her bölgesine göre farklılık gösteren iğne oyası işleri, Karadeniz’de de kendine özgü farklılıklarla doğmuş el işlerindendir.

Rize iğne oyaları, Trabzon iğne oyaları, Sivas iğne oyaları, gibi illeri de kapsayan Karadeniz iğne oyası örnekleri, her bayanın evlerinde kullanabileceği örneklerle doludur. Karadeniz oya örnekleri, havlu kenarları, yemeni ve tülbent kenarları, namaz örtüsü kenarları, mutfak havlusu kenarları için çok hoş motiflerle tasarlanmıştır. Öyle ki, her bölgede olduğu gibi bu bölgede de kendinden oldukça söz ettiren modelleri bünyesinde barındırmaktadır. Karadeniz iğne oyası yemeniler, genel olarak beyaz yemenilerin kenarlarına oluşturulmuş iğne oyalarıyla meşhurdur. Masumluğun simgesi olan beyaz rengi, Karadeniz oyaları için de sıkça kullanılan yemeni renklerindendir. Tabi ki bunun dışında kullanılan yemeni renkleri de mevcuttur.

Karadeniz İğne Oyaları 

                Karadeniz iğne oyaları işleyen genç kızlar, modaya uygun olması ve kıyafet seçenekleriyle bütünlük sağlaması açısından, yemenileri renkli desenlerden tercih ederek kenarlarını da renkli iplerle işlemektedirler. Bu alanda da sıkça kullanılan örnekler, çiçeklerden oluşan motif örnekleridir. Kara deniz oya modelleri de dahil olmak üzere, el işleri ve danteller, Türk hanımlarının el emekleriyle yapılmış olup, tüm dünyada bahsi geçen örneklerden oluşmaktadır. Karadeniz iğne oyası havlu kenarları da yemeniler gibi, renkli veya düz renklerle yapılmakta olup, genellikle çiçek türleri ve güllerle zenginleştirilmektedir. Çiftli ve tekli sarma olarak yapılan iğne oyaları, Karadeniz bölgesinde de kare ve üçgen şekillerle oluşturulmaktadır. İlk sırayı zürafa tekniği ile tamamlayan Karadenizli bayanlarımızın çok şık modellere sahip işlemeleri görülmeye değer bir nitelik taşır.

Diğer Yöresel Oyalar 

                      Gönen İğne Oyası Modelleri  | İzmir İğne Oyaları  | Muğla İğne Oyaları

                                     Rize İğne Oyaları | Bolu İğne Oyaları | Yöresel İğne Oyaları