Kapat

Karton Abajur Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Karton Abajur Yapımı

Geceleri küçük bir aydınlık yaratmak için kullanılan, aynı zamanda dekoratif açıdan güzel bir aksesuar olarak da değerlendirilen abajur gece lambaları; bütün bunlarla birlikte ortamda hoş bir ambiyans yaratan farklı ışık dağılımı sağlama görevinde de tercih edilir. Genelde ışığın rahat ve şekilli bir biçimde çıkması için farklı delikleri, şekilleri ve renkleri bulunan değişik abajur modelleri diğer sade modellere göre daha pahalı olurlar. Ortama güzel bir ışık verebilecek, dekoratif görünümüyle de tasarım ürünleri aratmayacak, bütçe olarak hazır ürünlerden çok daha azını harcamanızı sağlayacak basit ama etkili bir gece lambası abajur modeli yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Üstelik sadece karton bir kutu kullanarak! İşte basit karton abajur yapımı için ihtiyacınız olanların listesi ve görsellere dayanarak anlatılan yapım aşamaları:

Malzemeler:

-Bir adet karton kutu, (Kare bir biblo ya da mutfak malzemesi kutusu bu iş için ideal olacaktır. Bulamazsanız ayakkabı kutusu kullanmayı da tercih edebilirsiniz.)
-ampul ve duy, (Eski bir abajurun içinden çıkan kablo kısmını kullanabilirsiniz: Ucu prize takılabilen fişli bir kablo olmak zorunda.)
-Kırmızı dekoratif kağıt ve siyah karton parçaları,
-Kuvvetli bir yapıştırıcı,
-Maket bıçağı ve makas.

Seçtiğiniz kutu, bir bütün halinde ve kapatılıp tamamen kapalı bir küp haline gelebilen bir kutu modeli olursa; bu yapım işlemi için ideal olan kutuyu bulmuşsunuz demektir. Elinizdeki kutunun bütün kapaklarını iyice kapatıp kapalı bir kare küp haline getirdikten sonra, dikey olarak konumlandırdığınız kutunun içinde pencereler açmanız gerekiyor. Aşağıdaki görsellere bakarak birinci görseldeki kutuyu ikinci görseldeki hale getirmeniz gerektiğini unutmayın. Kutunun üst kenarı ve bütün yan kenarlarında sadece çerçeve kısmı kalacak şekilde pencereler açın ve orta kısımlarını kesip çıkarın. Kutunun taban kısmını olduğu gibi bırakın ve tam ortasında ampulun geçebileceği büyüklükte küçük bir yuvarlak oluşturun. Kutunun tüm kenarlarını bant gibi bir materyal yardımıyla iyice sararak sabitleyin ve dilerseniz tercih ettiğiniz bir renkte (Bizim örneğimizdeki gibi siyah renk önerilir) boyayıp kurumaya bırakın. Eğer kutu kendiliğinden düz ve güzel bir renge sahipse bu aşamayı es geçebilirsiniz.

Karton Abajur Yapımı 1

Kutunun iç kısmından çıkardığınız pencere karton parçalarından 8 adet eşit boyutta, küçük dikdörtgen parça kesin ve bu parçaları L şekline getirerek, kutu abajurun alt kısmına, köşelerine yapıştırın ve abajurun ayaklarını oluşturun.

Bu işlemin ardından ampulu tabanda açtığınız delik kısımdan geçirin ve alt kısmına kabloyu sokun.

Karton Abajur Yapımı 2

Seçtiğiniz kırmızı renkli dekoratif kağıdı delikli bir modelde tercih etmenizi öneririz; eğer kendinden delikli bir dekoratif kağıt bulamazsanız da üstüne bir çok delik delerek aynı görünümü elde edebilirsiniz. Şimdi ab abajurun etrafında açık kalan pencereleri, olduğu gibi bütün bir delikli kırmızı kağıtla sarmanız gerekiyor. Bu işlemi yapmadan önce dilerseniz şeffaf bir kağıtla bütün abajurun etrafını sarıp fon oluşturabilirsiniz. Kırmızı kağıdı abajurun etrafına sarın ve karton köşelere yapıştırıcı sürerek kağıdı sabitleyin, ardından son birleşim yerini de yapıştırdıktan sonra abajurun dış kısmını da bitirmiş olacaksınız.

Karton Abajur Yapımı 3

Son olarak siyah kartondan keseceğiniz dekoratif şekillerle abajurun dış kısmını süsleyebilirsiniz. Dilerseniz belli bir temaya bağlı kalarak korkunç ögeler, sevimli hayvanlar, çiçekler, kelebekler vs. kestiğiniz siyah kartonları da abajurun dışına yapıştırdıktan sonra; deliklerinden ışık sızdıran ve ortama kırmızı bir loş ışık yayan dekoratif abajur tasarımınız bitmiş olacak.

Karton Abajur Yapımı 4