Kapat

Karton Avize Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Karton Avize Yapımı
Karton Avize Yapımı

Evinizde farklı aydınlatma modelleri tercih ederek daha farklı ve yaratıcı bir ev dekorasyonu oluşturabilirsiniz. Hazır ve sıradan ürünler almak yerine evinizin dekroasyonunda kendi yaptığınız fikirleri kullanmanız; hem sizi daha mutlu edecektir, hem de evinizi daha farklı gösterecektir. Yine bu değişik fikirlerden biri olan karton avize modeli, basit olmasına rağmen modern ve değişik bir görünüm sergiliyor. Bu avizeyi yapmak için size gerekenler:

-Kalın oluklu karton,
-Boya,
-Silikon,
-Lamba duyu,
-Cetvel, maket bıçağı ve kalem.

Karton Avize Yapımı

Cetvel ve kalem yardımıyla kartonunuzda eşit uzunlukta ve genişlikte parçalar çizin ve bu parçaları maket bıçağıyla kesin. Bu kestiğiniz parçalar uzun şeritler şeklinde olmalıdır. Kestiğiniz parçaları özenle kesmeye dikkat edin. Hepsini kestikten sonra, boyayla iyice boyayın ve kurumaya bırakın.

Parçalar kuruduktan sonra onları beşgen şeklinde kıvırarak birbirine yapıştırın. Yapıştırma işlemi şu şekilde olmalıdır:

Karton Avize Yapımı

Bu kartonları eşit şekilde bölmenin basit bir yolunu da size anlatalım: Kartonu şeritler halinde kesmeden önce cetvel yarımıyla ölçüp dikey olarak da çizgiler çizin ve kartonu 4 eşit şekilde bölün. Bu çizgilerin üstünden maket bıçağıyla yavaşça geçin ama sadece iz bırakın, parçaları kesmeyin. Daha sonra yatay çizgilerden kartonu kestiğinizde bu diğer kesiklerden rahatça kıvırmanız mümkün olacak.

Bütün parçaları şu şekilde yapıştırın: Bir parçayı koyduktan sonra üstüne yapıştıracağınız parçanın köşeleri alttaki parçanın kenarlarına gelmelidir. Sonra yine en alt sıradaki gibi bir parça yapıştırın ve onun üstüne de 2. sıradaki gibi yapıştırın. Bu böyle gidecektir. Son olarak bu parçalarla eşit genişlikte olacak düz bir karton parça kesin ve ortasını yuvarlak şekilde delip duyu içinden geçirin. Bu düz parçayı da avizenin en üstüne yapıştırın. İşte modern avizeniz bitti. Artık dilediğiniz mekana takıp tadını çıkarabilirsiniz.

Karton Avize Yapımı

Karton Avize Yapımı

 

“Karton Avize Yapımı” üzerine 1 yorum

  1. acil says:

Yorumlar kapalı.