Kapat

Karton Çocuk Kitaplığı Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Karton Çocuk Kitaplığı Yapımı
Karton Çocuk Kitaplığı Yapımı

Çocuklarınızın gelişimi ve yaratıcı bir birey olması açısından onlara küçük yaşlarda kitap okuma alışkanlığı aşılamanız çok önemlidir. Bunu yapmanızda, sizin ve aldığınız kitapların etkisi büyük olsa da; aslında çocuğunuzun odası için aldığınız kitaplığın da büyük bir önemi var. Hem çocuğunuzun sürekli ulaşabileceği boyutlarda, hem de onun ilgisini çekebilecek formlarda ya da renklerde bir kitaplık tercih etmeniz; çocuğunuza okumayı sevmesi için yardımcı olabilecek detaylardan biri olacaktır. Bizim bunun için size yardımcı olabilecek güzel bir fikrimiz var. Hem çok basit, hem de çok dikkat çekici olan bu fikir sizi pahalı kitaplıklardan ve sıkıcı görüntülerden kurtaracak; sizi kendi kendinize yapabileceğiniz harika bir kitaplık sahibi yapacak. Ayrıca çocuğunuzun ilgisini çekeceğinden ve bu kitaplık sayesinde sürekli kitap okumak isteyeceğinden eminiz! Basit çocuk kitaplığı yapımı için size gereken malzemeler:

-Birkaç adet büyük karton,
-Beyaz boya,
-Kalem, falçata, cetvel,

İşte size gereken malzemeler de bu kadar az ve basit!

Kitaplığınıza başlarken, önce karton tablalara şekilleri çizmeniz ve ardından da kesmeniz gerekiyor.

Karton Çocuk Kitaplığı Yapımı

Ölçerek, uyumlu boyutlarda kesmenizde fayda var. Size gereken şekiller; yukarıdaki koyun vücudundan bir adet, bacaklı yuvarlak figürden iki adet ve bir adet de bacaklı yuvarlağın bacak olmayan, sadece yuvarlaktan ibaret olan şeklinden gerekiyor. Bütün şekilleri kestiğinizde elinizde şunlar olacak:

Karton Çocuk Kitaplığı Yapımı

Bu şekillerin ortasını, yukarıda gördüğünüz gibi kesmeniz gerekiyor. Falçata yardımıyla bunu hemen yapabilirsiniz. Üç karton parçasına da ikili artı şeklinde, yukarıda görüldüğü gibi tam ortasından kesik atmanız gerekli. Bu işlemden sonra, yatay olarak attığınız kesiklerin genişliğinin yarısı ve koyun vücudunun uzunluğu kadar olan iki karton parçası kesmelisiniz. Şimdi bu parçaları birleştirme işlemine geçebilirsiniz. Koyun vücudu orta parçanız olacak. Ayaklı iki parça başta ve sonda, ayaksız yuvarlak parça da tam ortada yer alacak. Koyun vücudunu, dikey deliklerden sırayla geçirin. İlk olarak bacaklı bir parça, ardından sırf yuvarlak parça, son olarak da ayaklı diğer parçayı takmanız ve yatay kesiklere de rafları eklemeniz gerekiyor. Yani hepsi bittiğinde şu görüntü oluşmalı:

Karton Çocuk Kitaplığı Yapımı

Bütün parçaları birleştirdiğinizde onları boyama işlemine geçebilirsiniz. Beyaz boyayla bütün parçaları ayrı ayrı kesin ve kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra artık kitaplığı kullanabilirsiniz! Çocukların eğlenceli dünyasına ayak uydurabilecek bu harika kitaplığın yapımı işte bu kadar basit!

Karton Çocuk Kitaplığı Yapımı