Kapat

Karton Sirk Yapımı

Anasayfa
Okul Öncesi Karton Sirk Yapımı

Sirkler, her zaman her yaştan insanın ilgisini çekmeyi başaran renkli bir dünya oluşturmuştur. Özellikle de çocukların hayran olduğu o harika sirkleri evinize getirmeye ve çocuklarınıza kendi sirklerini hediye etmeye ne dersiniz? Dilerseniz çocuklarınızla birlikte de yapabileceğiniz, oldukça basit yapımı ve kolay bulunan ucuz malzemeleriyle evinizde küçük bir sirk oluşturabilir, bu eğlenceli dünyanın kapılarını çocuklarınız için açabilirsiniz. Yaratıcılıklarını geliştirecek, onları eğlendirecek, zararsız ve tamamen el yapımı olan bu basit sirke tüm çocuklar bayılacak! İşte gerekli olan malzemelerin listesi:

Malzemeler:

-Beyaz büyük karton,
-Sarı karton parçası,
-Kırmızı boya ve fırça,
-Beyaz kağıt bardak,
-Kürdan,
-Silikon,
-Makas.

Karton Sirk Yapımı 1

Malzemeleri toparladıysanız, sirk çadırının yapımına başlayabilirsiniz. Aldığınız kağıt bardağın dip kısmını, nazikçe kesip çıkarın. Ardından bardağın dip kısmından bir santim civarı bir alanı düzgünce kesin. Oluşan şekil, sirk çadırının gövdesi olacak. Bir kaba sıktığınız kırmızı boya yardımıyla, beyaz kağıt bardağa yani sirk çadırının gövdesine kırmızı şeritler çizin ve kurumaya bırakın.

Karton Sirk Yapımı 2

Sirk çadırının gövde kısmı kururken, siz de çatısının yapımına geçebilirsiniz. Beyaz kartonun üstüne yuvarlak çizin. Çizdiğiniz bu yuvarlağın içini eşit dilimler halinde böldükten sonra, bir dilim kırmızı bir yanındaki beyaz kalacak şekilde boyayın. Yuvarlak kururken,  sarı kartondan uzun üçgen parça kesip kürdanın üstüne yapıştırın ve çadırın bayrağını oluşturun. Boyama işlemi bitip yuvarlağın içi tamamen kuruduktan sonra, düzgünce kesip çıkarın ve bu yuvarlağın birkaç dilimini, aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi kesip atın.

Karton Sirk Yapımı 3

Kestiğiniz bu kısmın bir kenarını diğerinin üstüne getirerek, aşağıdaki görsellerde de gördüğünüz gibi üçgen şeklinde bir çatı oluşturun ve kenarını iyice yapıştırarak tutturun. Oluşan üçgen çatının en üstteki sivri tepesine, az önce yapmış olduğunuz kürdanlı bayrağı sokun ve iç kısmından dibini alabildiğine silikonlayarak bayrak direğinin çatıda sabit kalmasını sağlayın.

Karton Sirk Yapımı 4

İşte sirk çadırı bitti. Bir başka kullanım yöntemi olarak, sirk çadırının iki ucundan geçirilmiş bir lastik yardımıyla çadır, bir parti şapkasına da dönüştürülmüş. Dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Karton Sirk Yapımı 5

Dilerseniz; aşağıda yapımını gördüğünüz sirk çalışanlarını da yine basit malzemelerden yapabilirsiniz. Akrobasi yapan adam için kalan kartondan yukarıdaki şekilleri kesip yapıştırdıktan sonra, boyama işlemini yapın.

Karton Sirk Yapımı 6

Halter kaldıran adam için evdeki bitmiş bir tuvalet kağıdı rulosunu aşağıda gördüğünüz gibi kesin ve ardından iki adet şişe mantarını ayağı olarak dibine yapıştırın. Halteri için de iki adet topitopu birbirine yapıştırıp üst kısmına monte edin. Boyama işleminden sonra halterci de bitmiş olacak.

Karton Sirk Yapımı 7

Son olarak, yine aşağıdaki adımları izleyerek sirk palyaçosunu da oluşturabilirsiniz. İki adet karton bacağı şişe mantarından surat, yüksükten şapka ve metal demlikten vücudu yapılmış palyaçoya yapıştırın ve boyama işlemlerini de bitirerek palyaçoyu da oluşturun. Artık sağlıklı ve basit malzemelerden yapılmış bu küçük sirki çocuğunuza rahatlıkla hediye edebilirsiniz!

Karton Sirk Yapımı 8