Kapat

Kartondan Oyuncak Şato Yapımı

Anasayfa
Okul Öncesi Kartondan Oyuncak Şato Yapımı

Son yıllarda meydana çıkan bir oyuncak türü de model bebeklerden biraz daha minyatür olan, küçük bebek oyuncakları. Bu oyuncaklar oldukça minyatür fakat yine de model bebeklerde de olduğu gibi evleri, kendi boyutlarına göre eşya ve aksesuarları olabilir. Çocuklarınız bu tarz minyatür oyuncakları çok seviyorsa; model bebeklerin evlerinde olduğu gibi yine diğer oyuncak modellerine göre oldukça pahalı olan bu minyatür bebeklerin evlerini de kendiniz yapabilirsiniz. Hem bütçenize katkıda bulunup hem de çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz bu ev sadece kartondan! Size birkaç ekstra malzeme daha gerekiyor.

Kartondan Maket Ev YapılışıKartondan Kumbara Yapılışı

Malzemeler:

-Maket kartonu,
-Yuvarlak karton kutular, (Piyasada bulunan bazı cips ve bisküvilerin bulunduğu, silindir şeklindeki kutulardan birkaç adet işinizi görecektir.)
-Plastik topitop çubukları, (Pasta yapım malzemeleri satan dükkanlarda toptan olarak bulabilirsiniz.)
-Pembe tonlarının ağırlıkta olduğu desenli kağıtlar,
-Simli altın rengi boya ya da dekoratif kalem,
-Pembe tonlarında boyalar,
-Maket bıçağı,
-Kuvvetli bir yapıştırıcı.

İlk olarak silindir şeklindeki kutuları ortadan ikiye kesmekle işe başlayın. Size 4 adet yarım silindir gerekiyor; bunların iki tanesinin diğer ikisinden daha uzun olması gerekiyor. Eğer yeterli boyutta farklı kutular bulabilirseniz sorun yok fakat kısa kutular bulabildiyseniz; 4 adet kısa yarım silindirin 2 adedinin üstüne ortadan kestiğiniz bir başka yarım silindirin parçalarını yapıştırarak boylarını uzatabilirsiniz.

Kartondan Oyuncak Şato Yapımı 1

Maket kartonundan aşağıdaki şekli kesin. Bu parça, şatonun tabanı olacak ve yuvarlak kısımları kutuların tabanı kadar olacak.

Kartondan Oyuncak Şato Yapımı 2
Bir kısa ve bir uzun yarım silindirin arasına kartondan bir duvar kesip yapıştırın. Her parça için bunu yapın ve bu duvarlar, uzun silindirin uzunluğunda olsun. Bu parçaların iç kısımlarına pembe ve beyaz tonlarındaki desenli renkli kağıtlarla duvar kağıdı görüntüsü verin.

Kartondan Oyuncak Şato Yapımı 3

Evin merdivenleri için aşağıda gördüğünüz korkulukları ve basamakları kesin. Ardından pembe ve mavi tonlarında boyayın

Kartondan Oyuncak Şato Yapımı 4

Kartondan Oyuncak Şato Yapımı 5

Evin duvarlarını beyaz renkte boyayın. Dış kısmında kullanmak için pembe dekoratif kağıdın üstüne çizdiğiniz simli kiremitleri de hazırlayıp kurumaya bırakın.

Kartondan Oyuncak Şato Yapımı 6

Evin zemininde kullanmak için maket kartonundan eşit boyutlarda kare ve yuvarlak parçalar kesin. Bu parçaları beyaza boyayın. Duvarlarda küçük pencereler açmayı da ihmal etmeyin.

Kartondan Oyuncak Şato Yapımı 7

İlk adımda kestiğiniz taban parçasının etrafına duvarları ve oval kısımları yapıştırdıktan sonra, zemine taşlar yardımıyla dekoratif bir görünüm verin.

Kartondan Oyuncak Şato Yapımı 8

Evin merdiveni için kestiğiniz parçayı yapıştırıp basamaklarını da üstüne yapıştırın.

Kartondan Oyuncak Şato Yapımı 9

Duvarların ek yerine maket kartonundan kestiğiniz şeritleri yapıştırın ve üstüne de zeminle aynı boyutta ama orta kısmı kare şeklinde açık olan üst katı yapıştırın. Pembe renkte boyadığınız topitop çubuklarını ortadan kesin. Üst katın kenarlarına ve merdivenin çıktığı orta boşluğun etrafına çubukları dizerek eşit aralıklarla yapıştırın ve üst kısmına kartondan bir şerit yapıştırıp korkulukları oluşturun.

Kartondan Oyuncak Şato Yapımı 10

Şatonun dış duvarlarının hepsini simli kiremit yaptığınız pembe dekoratif kağıtla düzgün bir şekilde kaplayın. İşte bu kadar; çocuklarınızın eğlenerek oynayacağı minyatür prenses şatosu bitti bile!

Kartondan Oyuncak Şato Yapımı 11

Dilerseniz şatonun içine yine kartondan mobilyalar da yapabilirsiniz.

Kartondan Oyuncak Sato Yapimi 12