Kapat

Kasnakta Lif Modelleri

Anasayfa
Lif Modelleri Kasnakta Lif Modelleri
Kasnak Lif Modelleri

Örgü lif modelleri, genel olarak kolay yapılan örgü işlerinden olsa da, lif modellerinin yapımında da zor bulunan bazı teknikler vardır. Genellikle tığ yardımı ile yapılan lifler, son dönemlerde kasnak ile yapılan modelleri ile dikkat çekiyor. Kasnakta lif modelleri yapılırken çivili kasnaklardan faydalanılıyor. Bu kasnaklar marangozlardan veya hazır satılan dükkanlardan temin edilebilir. Çivili kasnak kullanmak için belirlenen bir şekil yoktur. Hazırlanacak olan lif için tercih edilen şekil, kasnaklarda kullanılabilir. Bunun için dikdörtgen. Üçgen, altıgen, kare, yıldız gibi kasnaklar yaptırılabilir. Kasnağın üzerinde bulunan çivilerin aralıkları eşit olmalıdır. Bu sayede yapılan lifler çok daha muntazam bir görüntüye sahip olacaktır.

Kasnakta lif örnekleri, diğer liflere oranla biraz daha fazla zamanda yapılıyor. Fazla zaman alsa da bu liflerin yapılışı oldukça basit. Kasnakta lif modelleri oluşturulurken, kasnak üzerinde ipler, çapraz veya karşılıklı olarak dolanmaktadır. Katlar ne kadar çok olursa, lif o kadar kalınlaşır. Bu lifler yapılırken isteğe göre tek renk veya birden fazla renk tercih edilebilir. Oluşturulan modeller genellikle papatya gibi çiçeklerin olduğu modellerdir. Bunun dışında çeşitli geometrik modelleri ve ponponlu modeller de kasnaklar ile hazırlanmaktadır. Birbirinden güzel örnekler, istenilen renkte hazırlanabilir.

Kasnakta Lif Örnekleri

Kasnak lif modelleri yapılışını öğrenmek isteyen hanımlar, bunun için hazırlanmış olan videolu anlatımları izleyebilirler. Veya resimler ile görsel olarak hazırlanmış anlatımlar da, kolay öğretici anlatımlardan olabilir. Her sezonda olduğu gibi bu sezonda da yeni lif modelleri dikkat çekiyor. Kasnak lif örnekleri olarak hazırlanan lif modellerinde ise en çok dikkat çeken örnek ponponlu örneklerden oluşuyor. Lifler için ponponları hazırlamak çok zor olmuyor. Ponponlar ile genellikle çiçek motifleri hazırlanıyor. İsteyen bayanlar büyük çiçekli örnekleri tercih edebilir. Küçük çiçekli örneklerde ise çiçek sepetleri veya bahar dalları hazırlanmaktadır. Beyaz, kırmızı, pembe, mavi, mor, turuncu ve yeşil renkleri, bu lif modellerinde kullanıldığı zaman çok hoş bir lif ortaya çıkacaktır. Sadece çiçek motifleri değil, hayvan motifleri ve çeşitli geometrik motifler de ponponlu kasnak örnekleri için kolaylıkla tercih edilebilir.

“Kasnakta Lif Modelleri” üzerine 4 yorum

  1. Şeyda says:
  2. elif says:
  3. elvan says:

Yorumlar kapalı.