Kapat

Keçe Mezura Kılıfı Yapımı

Anasayfa
Keçe Keçe Mezura Kılıfı Yapımı

Sevimli ve eğlenceli tasarımlar, her zaman evinizin ve sizin daha iyi olmanızı sağlayacaktır. Dikiş yapmayı seviyorsanız ve hobi edinmişseniz; kendinize ait bir dikiş odanız, masanız ya da en azından dikiş malzemelerinizi özenle sakladığınız büyük bir kutunuz vardır. Dikiş malzemelerinin birbirine karıştığı, kaybolduğu, özensiz göründüğü bu alanlarda ya da kutularda onları bulmak çok zordur. Dikiş malzemeleri arasında en çok karışan ve dolanan malzeme şüphesiz ki mezuralardır. Mezuranızı düzgün bir şekilde depolamak, aynı zamanda iç açıcı ve sevimli görünümüyle dikiş kutunuzu güzelleştirecek harika bir kılıf yapmak için aşağıdaki anlatım tekniğimizden ve görsellerimizden yararlanabilirsiniz. Yine hobiniz olan dikiş yöntemiyle yapacağınız bu keçe mezura kılıfı için size çok az bir malzeme gerekiyor.

Malzemeler:

-Otomatik mezura, (Plastik kabının içinde yer alan, çekince uzayarak kulanılan mezuralardan biri.)
-Farklı renkte keçe parçaları, (Yapacağınız örneğe göre değişiklik gösterse de, aşağıda yer alan baykuş şeklindeki örnek için kahverengi, beyaz, siyah, mor, turuncu renklerde çok küçük keçe parçalarına ihtiyacınız var.)
-Elyaf,
-Dikiş malzemeleri.

Elinizdeki keçe parçalarından aşağıdaki şekilleri çıkararak işe başlayabilirsiniz: İlk önce kahverengi keçeden iki adet baykuş vücudu formu kesin. Bu formlar, otomatik mezuranın dışını rahatlıkla kaplayabilecek büyüklükte olmalıdır. Bu kahverengi parçaların bir tanesinin karın bölgesine yuvarlak bir delik açın ve bu deliğin alt kısmına koymak için mor bir keçe parçası kesin. Gözleri için beyaz yuvarlak ve içine de siyah küçük yuvarlak kesmek üzere iki adet göz oluşturun. Kanatları için arka kısmı kahverengi, ön kısmı mor olan 4 adet parça, ayakları için aşağıda gördüğünüz turuncu ayak parçası, gaga için üçgen bir turuncu parça, üstüne kalp dikmek için de mor ya da pembe renkte küçük bir kalp kesin.

Keçe Mezura Kılıfı Yapımı 1

Baykuşun ön kısmında karın bölgesine mor parçayı diktikten sonra, gözlerinin altını ve üstüne de gözlerini dikin. Karnına kalp şeklindeki parçayı diktiğiniz baykuşun gagasını da gözlerinin altına diktikten sonra artık iç kısmına geçebilirsiniz. Baykuşun iç kısmı için bir nevi astar görevi görecek iki adet beyaz peluş parçayı da diktikten sonra, otomatik mezurayı bir kısmına iyice dikerek sabitleyin. Baykuşun vücudunun bir tarafına kanatlarını dikin; diğer kanadı için bekleyin. İçini alabildiğine elyafla doldurduğunuz baykuşun kenarlarını kapatın fakat kanadının olacağı diğer yeri açıkta bırakarak bu alandan mezuranın ucunu çıkarın ve mezuranın ucunun etrafına kanadını oluşturacak iki parçayı dikin.

Keçe Mezura Kılıfı Yapımı 2

Yani baykuşun kanadı mezuranın ucu olacak; kapalıyken tamamen düz bir baykuş figürüyken, kanadını çektiğinizde mezurayı uzatabileceksiniz. İşte mezuranız hazır. Keçe Mezura Kılıfı Yapımı 3

Dilerseniz aşağıdaki diğer figürleri de mezuranız için kılıf olarak dikebilirsiniz. Yüzgecinden çekince mezura çıkan balina figürü: Keçe Mezura Kılıfı Yapımı 4

Kuyruğu çekilince içinden mezura çıkan bu aslan.

Keçe Mezura Kılıfı Yapımı 5

 

Keçe Mezura Kılıfı Yapımı 6

Saçından ya da şapkasından mezura çıkan çocuk figürleri:

Keçe Mezura Kılıfı Yapımı 7