Kapat

Kedi Tırmalama Tahtası Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Kedi Tırmalama Tahtası Yapımı

          Kedi sahibi olanların çok iyi bildiği, bir evcil hayvan dost edinmenin belki de tek yönü olan bir durum da kedilerin her yeri tırmalama isteğidir. Kediler, tırnaklarını düzeltmek ve biraz da kendilerini esnetmek için bir yerleri tırmalama ihtiyacı hissederler. Bu bazen yeni aldığınız koltuk takımınız, bazen çok sevdiğiniz halınız, bazen de evinizde bulunan oda kapıları olabilir. Bu duruma bir son vermek, kedinizin eşyaları tırmalamasını önlemek için yapabileceğiniz basit ve etkili bir çözüm var: Bir kedi tırmalama tahtasına sahip olmak. Piyasada birçok farklı kedi tırmalama ürünü bulabilirsiniz fakat genelde çok dayanıklı olmayan, kedilerin bir süre sonra sıkıldığı ya da mutlaka parçaladığı bu tırmalama ürünleri, dayanıksız olmalarının yanı sıra pahalı da olurlar. Birkaç basit malzemeleyle kendi kedi tırmalama tahtası tasarımını kolayca yapabilir, piyasanın kalitesiz ürünlerine bel bağlamak zorunda kalmayabilirsiniz.

Kedi Tırmalama Tahtası Yapımı 1

Malzemeler:

-Bir adet yuvarlak, ahşap tabla (Dilerseniz evdeki kalın ve ahşap pizza altlıkları gibi parçaları da değerlendirebilirsiniz.)
-Kalın ve köşeli bir tahta parçası (Kedinizin boyutuna uygun uzunlukta, olabildiğince kalın bir parçayı marangozlardan kestirebilirsiniz.)
-İnce halat ipleri-Ahşap boyası
-Matkap, vidalar ve zımba.

Kedi Tırmalama Tahtası Yapımı 2

Önce yuvarlak ahşabın tam orta noktasını ölçerek hesapladıktan sonra, uzun ahşap parçanın monte edileceği yeri belirlemeniz gerekiyor. Belirlediğiniz bu orta noktanın üstüne uzun parçayı koyarak, yuvarlak parçaya değen kenarının çevresini kalemle geçin; kare bir form çizmiş olacaksınız. Bu kare formu önce dikey, ardından da yatak olarak yukarıdaki gibi dört eşit kareye bölün ve her karenin orta noktasını işaretleyin. Önünüzde dört adet nokta olması lazım. Bu noktalar, sizin matkapla delip üstüne diğer ahşap parçayı monte edeceğiniz yerler olacak. Matkap yardımıyla özenle delikleri deldikten sonra, diğer ahşap parçayı dik bir şekilde o noktaya deliklerden vidalayın. Ana malzemeniz artık hazır; sırada dekorasyon işlemleri var. Yuvarlak ahşap kısmı dilediğiniz renkte ahşap boyasıyla boyayın ve kurumaya bırakın.

Kedi Tırmalama Tahtası Yapımı 3

Kuruduğundan emin olduktan sonra, son işlemi yapma aşamasına geçebilirsiniz. Seçtiğiniz ince halat ipleri dik ahşap kısma sarmanız gerekecek. Bu işlem için seçtiğiniz ipleri daha dekoratif görünmeleri açısından farklı renklerde de tercih edebilirsiniz. İlk önce, ipin açılmaması ya da kopmaması için en dip kısma aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi ipin ucunu zımbalayın ve ardından düz bir şekilde ipleri ahşap dik kısmın tamamına sarın.

Kedi Tırmalama Tahtası Yapımı 4

Sarma işlemi de bittikten sonra, en üst kısma da görünmeyecek şekilde dipte uyguladığınız zımbalama işlemini uygulayın ki kediniz ipleri yerinden sökmesin. Dilerseniz; bu kısım için de küçük kare bir ahşap parça tercih ederek yapıştırabilirsiniz. Kediniz için yaptığınız tırmalama tahtası bitti; bu tahtayı çok sevecek ve tırmalama ihtiyacı hissettiğinde hep buraya gelecek olan kediniz, artık mobilyalarınızdan uzak duracak ve mutlu olacak!

Kedi Tırmalama Tahtası Yapımı 5

“Kedi Tırmalama Tahtası Yapımı” üzerine 3 yorum

  1. kedibabasi says:
  2. taylan says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir