Kendin Yap Saksı Fikirleri

Yaz aylarına girmemizle birlikte her yer çiçeklerle doldu. Açık alanlarda daha çok vakit geçirilecek olan bu yaz aylarında siz de evinizde, balkonunuzda ya da bahçenizde bulunan çiçekleri çoğaltabilir ve daha renkli günler geçirebilirsiniz. Çiçekleriniz rengarenk ve gösterişli olabilir; peki onları ektiğiniz saksılar? Çiçeklerinize uygun boyutlarda, onların rahat bir şekilde kök salabilecekleri ve onların güzelliklerini daha da çok gösterecek olan farklı saksı modelleri bulabilirsiniz ama bununla birlikte mekanların daha güzel görünmesini ve dekoratif olarak farklı görünen saksı modellerini bulmayı da tercih etmelisiniz. Bunun için farklı saksı modelleri aramanıza gerek yok; evde bulunan birçok farklı malzemeden güzel saksılar yapabilirsiniz. İşte çiçeklerinizin çok seveceği farklı saksı alternatifleri…
İlk olarak saksılarınızdan yapacağınız farklı bir saksı tasarımıyla işe başlayalım. Küçük boy birkaç saksıyı farklı renklerde boyayın ve kurumaya bırakın.

Kendin Yap Saksı Fikirleri 1

Saksılardan birini alın ve içine taş doldurarak orta metal bir çubuk yerleştirin. Dibi delik olan saksıları bu çubuktan geçirin ve her saksıyı farklı bir yöne yatırarak alt kısımlarından birbirine yapıştırın.

Kendin Yap Saksı Fikirleri 2

Son olarak iç kısımlarına güzel çiçekler ekin ve bu farklı tasarımı dilediğiniz mekana koyun.

Kendin Yap Saksı Fikirleri 3

Evde bulunan bitmiş yumurta kolilerinin içine küçük bardaklar koyarak içlerine farklı çiçekler koyabilir ve kendi dekoratif çiçek demetlerinizi oluşturabilirsiniz.

Kendin Yap Saksı Fikirleri 4

Bitmiş ürünlerden artan konserve kutuları atmak yerine, dekupaj yöntemiyle üstlerine retro etiket ve posterler yapıştırarak harika saksılara dönüştürebilirsiniz.

Kendin Yap Saksı Fikirleri 5

Eski saksılarınızdan sıkıldıysanız; onları çiçek desenli farklı kumaşlarla kaplayıp kendi saksı takımınızı oluşturabilirsiniz.

Kendin Yap Saksı Fikirleri 6

Farklı boyutlarda takım olarak satılan hasır sepetleri iple birbirine bağlayıp güzel bir çiçek rafı oluşturabilir, bahçe ya da balkonlarınıza asarak harika bir dekor haline getirebilirsiniz.

Kendin Yap Saksı Fikirleri 7

Eskiyen, yırtılan ya da artık aile bireylerine küçük gelen naylon yağmur çizmeleri, iç kısımlarına çiçek ekmek için en ideal ve en dekoratif fikirler arasında yer alıyor.

Kendin Yap Saksı Fikirleri 8

İçini alabildiğine toprakla doldurup güzel çiçekler ekeceğiniz rengarenk yağmur çizmelerini kapınızın önüne, balkon ve bahçenize koyabilir, hatta onları yan yana çitlere ya da duvarlara asabilirsiniz; harika görüneceklerdir!

Kendin Yap Saksı Fikirleri 9

Bitmiş kola şişeleri aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi üç parça halinde kesin ve uç kısmını renkli boyayın. Dış kısma gelecek olan alt parçasını şeffaf bırakarak üstüne çiçek desenleri yapın. Sivri olan parçanın kenarını aşağıda da gördüğünüz gibi çiçek formunda kesin. Sivri parçayı ters çevirerek şeffaf parçanın içine oturtun ve içine çiçek ekin.

Kendin Yap Saksı Fikirleri 10

Metal kuş kafesleri, içine çiçek koymak ya da saksıya ekip içine gizlemek için idealdir. Birçok kutlama ve özel günde de masa süslemelerinde en çok tercih edilen fikirlerden biri olan bu fikir, evlerinizde de harika duracaktır.

Kendin Yap Saksı Fikirleri 11

Artık kullanmadığınız eski renkli çantalarınızın bile içine çiçek ekerek onları duvara, çitlere ya da demirlere asabilir ve dekoratif bir görünüm elde edebilirsiniz.

Kendin Yap Saksı Fikirleri 12