Kapat

Kitap Tutucu Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Kitap Tutucu Yapımı
Kitap Tutucu Yapımı

Kitaplar, her zaman bize farklı dünyaların kapılarını açar. Biz kitaplar sayesinde farklı yolculuklara çıkarken, onlar da rahat durmuyor; peki kitaplarınızın yerinde, kitaplıkta düz bir şekilde durmasını sağlayacak bir kitap tutucuya sahip değil misiniz? Baktığımız zaman, biblo tarzı dekoratif ürünler arasında en pahalı olanlardan biri de kitap tutucular. Genelde ağır olması gerektiği için tok malzemelerden yapıldığı ve süslemesi için çok malzeme harcandığı için fiyat olarak daha pahalılar. Kitaplarınız için bir kitap tutucuya ihtiyacınız varsa; hem kitaplarınızı tutabilecek, hem de dekoratif görünecek kadar sevimli olan bir kitap tutucu yapmaya ne dersiniz? Bu kitap tutucu fikri için çocuklarınızdan yardım almanız gerekiyor çünkü onların oyuncaklarından birine ihtiyacınız var. İşte kitap tutucu için gereken malzemeler:

-4 adet eşit boyutlarda kare tahta parçası,
-Güçlü bir tutkal,
-Plastik hayvan figürlü oyuncak,
-Seçtiğiniz renkte bir boya,
-Kesici alet.

Kitap Tutucu Yapımı

Bu kitap tutucu, farklı görünümü ve işlevselliğiyle herkesin beğenisini toplayacak. İlk önce seçtiğiniz hayvan figürünü ortadan kesmekle işe başlayın. Tam ortasından düzgün bir şekilde kestiğiniz plastik hayvan oyuncağını, seçtiğiniz boyayla boyayın ve kurumaya bırakın. Bu sırada ahşap parçaları da yine seçtiğiniz boya yardımıyla boyayın ve onları da kurumaya bırakın.

Kitap Tutucu Yapımı

Malzemeleriniz iyice kuruduktan sonra, onları birleştirme işlemine başlayabilirsiniz. İlk önce ahşap parçaları birleştirmeniz gerekiyor. Bir ahşap parçayı yatay olarak koyup, bir diğer parçayı onun kenarına dikey olarak yapıştırın. Öteki iki ahşap parçasına da aynı işlemi yapın. Bu işlem bittikten sonra da hayvan figürlerini yapıştırmaya başlayabilirsiniz. İlk ahşap tablanın dik kısmına plastik hayvanın kesilen kısmı tamamen yapışacak şekilde, hayvanın belden üstünü yapıştırın. İkinci tablada da yine dikey kısma kesilen yer tamamen yapışacak şekilde hayvanın belden altını yapıştırın. Yani kitap tutucular kullanıldığında, kitaplar aralarına girmiş ama yine de bir bütün gibi görünecek bir hayvan figürü ortaya çıkmalı ve kitap tutucular birbirlerini tamamlamalı. Kitap tutucularınız bitti bile! Dekoratif ve farklı görünen kitap tutucularınızı kendi başınıza yaptığınıza kimse inanmayacak! Dilerseniz; dekoratif kitap tutucusunu farklı aksesuar ve boyalarla daha da süsleyebilirsiniz.

Kitap Tutucu Yapımı

Bu görünüm hoşunuza gitmediyse; iki adet hayvan figürü alıp onları hiç kesmeden kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Yine aynı işlemleri sadece bütün hayvanlarla yaparak da kullanabilirsiniz. O kitap tutucu görünümü de şöyle olacak:

Kitap Tutucu Yapımı