Kapat

Kitaptan Cüzdan Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Kitaptan Cüzdan Yapımı

Kitap okumayı, kitapların içindeki birbirinden farklı dünyaları keşfetmeyi, güzel hikayeleri çok mu seviyorsunuz? Peki o vazgeçilmez kitaplarınızdan bir cüzdan yapmaya ne dersiniz? Hem artık çok eskimiş ve okunmayacak durumda olan ya da çoktan okumuş olduğunuz bir kitabı değerlendirmek, hem de çok sevdiğiniz kitaplara dair bir parçayı hep yanınızda taşırken bir yandan da farklı tasarıma sahip olan, harika bir cüzdan kullanmak isterseniz; bu fikir çok hoşunuza gidecek. Sadece bir kitap ve biraz malzemeyle, az bütçe ve az emekle kısa sürede yapabileceğiniz bu harika kitap cüzdana herkes bayılacak. Kitaptan cüzdan yapımı için ihtiyacınız olan malzemelerin listesi:

Malzemeler:

-Sert ciltli, eski bir kitap,
-İki farklı desende kumaş,
-Tekstil tutkalı,
-Cüzdan klipsi,
-İğne ve iplik.

Kitaptan Cüzdan Yapımı 1

Kitaptan cüzdan yapımına başlarken, sert ciltli kitabınızı defter kaplar gibi kumaşların biriyle kaplamanız gerekiyor. Kitabın içine kıvırabileceğiniz bir iki santim civarı bir pay bıraktıktan sonra, kitabın üstüne yetecek şekilde kestiğiniz kumaşı tekstil tutkalı yardımıyla kitabın üstüne iyice yapıştırın. Bu kitap cüzdanın yapımındaki en önemli detaylardan biri de kitabın iç kısmını kesme işlemi olacak. Kitabın sayfalarının 1-2 santim kadar iç kısmına bir pencere açmanız gerekiyor. Bu işlem için kuvvetli bir kesici alet kullanabilir ya da düzgünce ölçtüğünüz sayfaları tutam tutam kesebilirsiniz. Aşağıdaki görselde olduğu gibi kestiğiniz ve içini boşalttığınız kitabın ön ve arka kapak kısımlarındaki boş alanlara, diğer desenli kumaş alternatifinizden kestiğiniz parçaları tutkal yardımıyla yapıştırın.

Kitaptan Cüzdan Yapımı 2

Bu yapım işlemindeki bir diğer önemli nokta ise sayfaları birbirine dikmek olacak: Yine tutam tutam ayırdığınız sayfaları, iğne ve iplik yardımıyla birbirine dikin ve diktiğiniz bu tutamları ortadan ikiye ayırın. Kitap ortadan ikiye ayrıkken parçaları tutkal yardımıyla birbirine yapıştırın ve ortadan ayırmış olduğunuz iki tutamı, aşağıda da göreceğiniz gibi kitabın kapak kısımlarına tutkalla yapıştırın.

Kitaptan Cüzdan Yapımı 3

Kitabın kapaklarını biraz açın ve kitabı o haldeyken ikiye katladığınız kumaşın üstüne koyun. Etrafını çizip kumaştan parçayı kesin. Sonunda aşağıdaki görselde olan parça oluşmuş olacak: Kumaş açıkken altıgen, ortadan katlıyken de yandaki dörtgen oluşmalı.

Kitaptan Cüzdan Yapımı 4

Ortadan katlayıp dörtgen haline getirdiğiniz parçayı,aşağıdaki görselde de olduğu gibi dikin; böylelikle iki tarafı da desenli olan dörtgen bir parça oluşacak.

Kitaptan Cüzdan Yapımı 5

Bu dörtgen parçadan iki adet olması gerekiyor; hazırladığınız bu desenli kumaş dörtgenleri kitabın iki yanına şekilde görüldüğü gibi yapıştırın. Kitabın iç kısmından yapıştırdığınız kumaşlar, çantanın tamamen açılmasını önleyecek ve cüzdan formunu oluşturmanızda yardımcı olacaktır.

Kitaptan Cüzdan Yapımı 6

Son olarak klipsi de çantanın ön kısmına; üst parçayı bir tarafa, alt parçayı da diğer tarafa ve tam karşısına yapıştırdıktan sonra kitap cüzdan tasarımınız bitmiş olacak.

Kitaptan Cüzdan Yapımı 7

Kitaptan Cüzdan Yapımı 8

Kitaptan Cüzdan Yapımı 9