Kapat

Kitaptan Kullanışlı Çanta Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Kitaptan Kullanışlı Çanta Yapımı
Kitaptan Kullanışlı Çanta Yapımı

Kitapların insanlar için önemi tartışılmaz. Okumak, öğrenmek, hayata hazırlanmak, kültürlü ve bilgili biri olmak, maceradan maceraya atılmak… Kitapların insanlara kazandırdıkları çok fazladır. Peki, eski kitapların dekorasyonunuza ve aksesuarlarınıza da bir şeyler kazandırabileceğini biliyor muydunuz? Eskiden çok sık basılan kalın ciltli kitapları herkes bilir. Eğer elinizde içi yıpranmış, yırtılmış, artık kullanılamaz hale gelmiş kalın ve renkli ciltli bir kitap varsa çok şanslısınız. Bu kitapla çocuklarına harika bir boya çantası yapabilirsiniz ya da bu çantayı renkli ruhunuz için kullanıp, içine makyaj fırçalarınızı koyabilirsiniz.

Kitaptan Kullanışlı Çanta Yapımı
Yapımı çok kolay olan bu kitap çanta için ihtiyacınız olan malzemeler;

-Eskimiş bit kitabın kalın cildi,
-Renkli ve desenli, olabildiğince eğlenceli kumaşlar,
-Tahta çanta sapı,
-Dikiş materyalleri.

İlk olarak, kitabın içini kesip çıkarın ve sadece cildinin kalmasını sağlayın

Kitaptan Kullanışlı Çanta Yapımı

Kitap cildini seçtiğiniz renkli ve desenli kumaşların üzerine koyarak ölçü alın. Bu kumaşlarla kitabın içini kaplayacağınızı unutmayın. Olabildiğince anlamlı, desenli, çocuğunuz için yapıyorsanız renkli ve eğlenceli, kendiniz için yapıyorsanız tarzınıza uygun renk ve desende kumaşlar tercih ederek iki taraf için de farklı kumaşlardan parçalar kesin.

Kitaptan Kullanışlı Çanta Yapımı

Kestiğiniz parçaları kitabın iç kısmına entegre edin. Bu işlemi dikerek de yapabilirsiniz, tekstil tutkalıyla da… Çanta sapları için farklı bir kumaştan ince şeritler kesin ve onları kitabın üzerine yapıştımak için katlayın.

Kitaptan Kullanışlı Çanta Yapımı

Çantanız neredeyse hazır sayılır. Bir sonraki aşama, kalemleri koymak için gerekli olan gözleri kitabın içine dikmek. Bu işlem için, farklı bir kumaştan bir dikdörtgen kesin ve çantanın bir tarafına cep olarak üç tarafından dikin. Kalemlerin tam sığması için, cebin içine bütün boya kalemlerini koyun ve hepsinin arasını eşit aralıklarla dikin. Böylece her kalem için ayrı bir cep oluşturacaksınız ve kalemler oraya tam sığarak düşmeyecek. Kitabın diğer tarafına da dekoratif bir cep daha yapabilirsiniz. Yaratıcılığınız ve beğenilerinize göre, kitap çantanıza farklı detaylar da ekleyebilirsiniz.

Kitaptan Kullanışlı Çanta Yapımı

Çanta saplarına diktiğiniz kumaşları da kitabın iki kapağının tam ortasına denk gelecek şekilde diktikten sonra, artık kitap çantanızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kitaptan Kullanışlı Çanta Yapımı

Harika bir Vintage tasarım olan bu kitap çantayı, farklı şekillerde dikerek dışarı çıkarken bile kullanabilirsiniz! İsterseniz çocuklarınız için yapabilir, isterseniz kendinize göre dizayn edebilir ya da başkalarına hediye edebilirsiniz. Bu basit ama farklı tasarım herkesin çok hoşuna gidecek!

“Kitaptan Kullanışlı Çanta Yapımı” üzerine 1 yorum

  1. rumma says:

Yorumlar kapalı.