Kolay Bardak Altlığı Yapımı

Bardak altlıkları, hem işlevsel özelliğiyle bardakların altında kullanılan hem de dekor objesi olarak da eve renk getiren objelerdir. Piyasada bulunan sıradan bardak altılıklarına yüksek fiyatlar ödemek yerine, çok kolay bir şekilde birkaç dakikada yapabileceğiniz bardak altlıkları sayesinde evinize hareket getirmeye ne dersiniz? Bu basit bardak altlığı yapımı için size çok az malzeme gerekiyor: Bardak altlığının ana malzemesi olan düz renkli bir ayakkabı bağcığı (Beyaz tercih etmeniz diğer detayları daha güzel gösterecektir.), bir adet fosforlu ya da canlı renkli kalın ip, bir de makas. Bu kadar az malzemeyle yapacağınız basit bardak altlıklarınız, konuklarınıza ikramda bulunurken bardakların altına koyacağınız güzel bir detay olacak.

Kolay Bardak Altlığı Yapımı 1

Yapmanız gereken işlem çok basit: Bardak altlığı için tercih ettiğiniz ayakkabı bağcığını spiral şeklinde dikmeniz gerekiyor. Tam ortasından başlamanız gereken bu spirali yaparken; her dönüşte bağcığı dikmelisiniz. Ortasını yuvarladığınız bağcığın bir üst sırasını döndürdüğünüzde birleşim yerlerini görünmeyecek şekilde dikin. Bu dikim işleminde dikiş makineniz varsa onu tercih etmeniz

daha iyi olacaktır. Bardağın altından birer parmak taşacak boyutta bir spiral oluşturup dikim işlemini bitirdikten sonra, sırada renkli iple desenlendirme işlemi var.

Kolay Bardak Altlığı Yapımı 2

Seçtiğiniz renkli iple bardak altlığının merkezine 3- 4 çizgi olacak şekilde dikiş atın. İpi hiç koparmadan bağcık sıralarını ikişerli ya da üçerli alacak şekilde çizgiler atacak şekilde renklendirme yapın. Ara ara bu işlemi tekrarlayın ve bardak altlığında renkli detaylar oluşturun. İşte bu kadar: bardak altlığınız artık hazır! Dilerseniz farklı renkte bağcıklar tercih edebilir, daha renkli bir görünüm elde edebilirsiniz. Bunun yerine düz tek bir renk bağcığı fon olarak seçtikten sonra, üzerinde kullandığınız renkli ipi farklı renklerde tercih ederek yine güzel bir görünüm oluşturmanız mümkün; karar sizin.

 Örgü Bardak Altlıkları

Kolay Bardak Altlığı Yapımı 3